همشهری آنلاین: رییس‌جمهور کشورمان گفت: در جشن جهانی نوروز، رییسان‌جمهور شرکت کننده بر فرهنگ حقیقی نوروز، توحید، انسانیت، پاکی، صداقت و امید به آینده درخشان بشری که در حال گسترش است، تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمود احمدی‌نژاد، شامگاه پنجشنبه پس از بازگشت از سفر ترکمنستان برای شرکت در جشن جهانی نوروز در فرودگاه مهرآباد و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در جشن جهانی نوروز ترکمنستان 11 نماینده و رییس‌جمهور از کشورهای شرکت کننده سخنرانی کردند و از فرهنگ حقیقی نوروز، توحید، انسانیت، پاکی، صداقت و امید به آینده درخشان بشری که به فضل الهی در جهان در حال گسترش است سخن گفتند.

او ادامه داد: هم‌چنین در سخنرانی‌های شرکت‌کنندگان به تاریخچه، فلسفه و سنت‌های نوروز و تاثیرات نوروز در روابط بین‌المللی به طور جامع و عمیق اشاره شد.

وی خاطرنشان کرد: بخش دیگر این جشن برپایی نمایشگاه عظیمی با غرفه‌های گوناگون شامل صنایع دستی و تولیدات سایر کشورها بود که بخش اعظم آن مربوط به کشور ترکمنستان بود که به دلیل محدودیت زمان نتوانستیم از آن‌ها دیدن کنیم.

احمدی‌نژاد ملاقات‌های دو جانبه با برخی از رییسان‌جمهور کشورهای شرکت کننده در این جشن را از دیگر بخش‌های این سفر برشمرد و گفت: در ملاقات‌های دو جانبه با رییسان‌جمهور این کشورها، گسترش روابط دو جانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

او افزود: در دیدار رییس‌جمهور پاکستان درباره برنامه‌های در دست اجرا و روابط رو به گسترش دو کشور بحث و گفت‌وگو کردیم.

احمدی‌نژاد با اشاره به ملاقات با رییس‌جمهور ترکمنستان تصریح کرد: روابط ایران و ترکمنستان روابطی ویژه، عمیق، دوستانه و بردارانه است و حجم روابط بین دو کشور در بخش‌های اقتصادی در حوزه‌های انرژی و سرمایه‌گذاری و هم‌چنین در بخش فرهنگ نیز به طور منظم در حال پیشرفت است.

رییس‌جمهور افزود: روابط ایران و ترکمنستان هم‌چنین در عرصه سیاسی نیز گسترش داشته و ایران همیشه از مواضع دولت ترکمنستان در عرصه‌های بین‌المللی دفاع کرده است و در این دیدار ضمن مروری بر تمام کارهای مشترک بین دو کشور ایران و ترکمنستان بر ضرورت افزایش سطح همکاری‌ها و هماهنگی‌های دو کشور تاکید شد.

وی افزود: جشن نوروز جشنی آسمانی و انسانی است که باعث تقویت دوستی و برادری‌ها خواهد شد.

کد خبر 205977

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار