همشهری آنلاین: رییس‌جمهور رمز پیش افتادن و نزدیک شدن بهار انسانی را عدالت‌ورزی، آزادیخواهی و مهرورزی دانست و گفت: تاریخ انسان اگرچه همواره با زمستان سخت بی‌عدالتی همراه بوده ولی هرقدر هم که این زمستان سرسخت باشد نمی‌تواند مانع آمدن بهار باشد و بهار می‌آید؛ چراکه وعده خداست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر محمود احمدی‌نژاد پیش از ظهر پنجشنبه در چهارمین جشن جهانی نوروز که در عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان برگزار می‌شود، با تشکر از رییس‌جمهور، دولت و ملت ترکمنستان برای برگزاری این جشن اظهار کرد: حیات انسان مانند نهری است که تازه به تازه نو شد و همه عالم وجود، به همین ترتیب هر لحظه حیاتی تازه می‌یابد.

وی نوروز را جلوه‌ای ممتاز از حیات توصیف کرد که هر سال ظهوری دوباره دارد و گفت: حیات طبیعت نمایشی از نفخه حیات در عالم است و خداوند منشا حیات است که دائم روح حیات در عالم می‌دمد.

وی حیات را منشا زیبایی و خداوند را زیبایی مطلق دانست و اظهار کرد: زیباترین جلوه زیبایی خدا، انسان تکامل یافته است.

رییس جمهور تصریح کرد: بهار انسانی که فوق بهار طبیعی است شکوفایی حیات انسانی است حیاتی که سرشار از زیبایی‌هاست و عقل به عنوان جوهر انسان در نقطه اوج این زیبایی‌هاست و به همین دلیل پیامبر گرامی اسلام(ص) که عقل کل است واجد همه زیبایی‌های عالم است.

وی حیات و بهار انسانی را سرشار از نشانه‌ها دانست و گفت: یکتاپرستی، پاکی، عدالت، مهربانی، گذشت، خدمت به خلق و اخلاق نیکو، اکرام یتیمان، احترام به والدین، حمایت از مظلوم و ایستادگی در برابر ظالم همه از نشانه‌های بهار انسانی و گواه رشد و بالندگی انسان هستند.

رییس‌جمهور تصریح کرد: رویش هر یک از این ویژگی‌ها و نشانه‌ها، رویش گلی در حیات و بهار انسانی است و رویش همه آ‌ن‌ها نویدبخش حلول بهار انسانی است که در آن جز عقل، پاکی، آزادی و محبت یافت نمی‌شود.

وی با بیان این‌که «با حلول بهار انسانی همه عالم بهار می‌شود» خاطرنشان کرد: بهار انسانی که در راه است جاودانه خواهد بود؛ تاریخ انسان اگر چه همواره با زمستان سخت بی‌عدالتی همراه بوده ولی هرقدر هم که این زمستان سرسخت باشد نمی‌تواند مانع آمدن بهار باشد و بهار می‌آید؛ چراکه وعده خداست.

وی با بیان این‌که «باید برای آمدن بهار انسانی که به معنای همه‌گیر شدن عشق، عدالت و آزادی در سایه حاکمیت صالحان و انسان کامل است تلاش نمود» رمز پیش افتادن و نزدیک شدن بهار انسانی را عدالت ورزی، آزادیخواهی و مهرورزی است.

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه ملت های ما از گذشته های بسیار دور به دنبال بهار بوده و به فرهنگ بهار تعلق دارند، گفت: فرهنگ بهار، فرهنگ زندگی در روشنایی، حرکت در مسیر کمال و نو به نو شدن دائم است که در آن رنگ، زبان، نژاد، مذهب و ملیت فقط علامت شناسایی است و انسانها همه از یک ریشه و دارای هویتی الهی و انسانی هستند و رتبه و جایگاه هر کس در نزدیکی او به نشانه های بهار است.

رییس جمهور اضافه کرد: در هر نوروز دوستی ها تجدید شده، همکاری ها گسترش یافته و افق های بالاتر در تحکیم روابط به نفع ملت های ما هویدا می شود.

احمدی‌نژاد اظهار کرد: امروز علی‌رغم آرمان‌ها و امیدها در برخی کشورهای منطقه و بعضی کشورهای جهان شاهد ناامنی و مصائبی هستیم که ریشه در دخالت در تحریک دولت‌های مستکبر دارد، که منافع امنیت و قدرت خود را در فقر، ناامنی و ضعف دیگران جستجو می‌کنند.

وی تصریح کرد: مستکبران با خلق مشکلات و روشن کردن آتش درگیری‌ها تلاش می‌کنند خود را از بحران‌های داخلی جدا کنند، اما گسترش بحران‌های داخلی و بیدار شدن ملت‌ها بزودی فرصت‌ها را از آن‌ها گرفته و آنان راهی، جز تن سپردن به فرهنگ بهار نخواهند داشت.

وی با بیان این‌که «با تعامل و همکاری همگانی می‌توانیم امنیت و صلح منطقه و منافع کشورهای خود را تأمین کنیم و برای امنیت و پیشرفت جهان گام برداریم» خاطرنشان کرد: البته همه باید مراقب باشیم تا استعمارگران بدسابقه نتوانند در منطقه، پایگاه جدیدی به دست آورند یا به نام دوستی و خیرخواهی ملت‌ها برای آنان ناامنی ایجاد کرده و استقلال منافع ملت‌ها را به یغما ببرند.

رییس‌جمهور با بیان این‌که «می‌توانیم با تکیه بر استعدادهای طبیعی و انسانی خود در پیشرفت ملت‌های‌مان حامی و پشتیبان یکدیگر باشیم»، گفت: خداپرستی و عشق به ارزش‌های الهی و انسانی همبستگی ما را تضمین می‌کند و فرهنگ بهار و نوروز و پیوستگی جغرافیایی، بیش از پیش ما را به یکدیگر نزدیک می‌کند.

وی اظهار کرد: با آمدن بهار حقیقی انسان جنگ‌افروزی و فاصله بین ملت‌ها پایان یافته و موانع رشد و کمال انسان‌ها از میان می‌رود؛ می‌توانیم با تکیه بر اشتراکات ملت‌های منطقه و با عشق‌ورزی و عدالت ورزی، آمدن بهار حقیقی انسان را تضمین کنیم.

کد خبر 205929

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز