یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: مسئول پارلمانی آلمان در امور نظامی پس از سفر به ترکیه در گزارشی به وجود نارسایی‌ها در همکاری میان سربازان آلمانی مستقر در ترکیه و ارتش این کشور پرداخته و از تنش‌های جدی میان نیروهای نظامی دو کشور عضو ناتو حکایت می‌کند.

تنش های جدی میان نیروهای نظامی آلمان و ترکیه

به گزارش دویچه وله به نقل از روزنامه‌ آلمانی "زود دویچه" ۲ مارس 2013 (12 اسفند1391)، هلموت کونیگزهاوس، نماینده پارلمانی آلمان در امور نظامی، پس از سفر به ترکیه و بازدید از شرایط سربازان آلمانی در این کشور، در گزارشی همکاری نیروهای آلمانی مستقر در ترکیه با مقامات این کشور را "عمدتا مساله‌دار" خوانده است.

ارتباط با مردم و سربازان ترکیه ممنوع

در گزارش هلموت کونیگزهاوس آمده است که ارتش ترکیه به طور منظم و برنامه‌ریزی شده از هرگونه ارتباط سربازان آلمانی مستقر در ترکیه با مردم و سربازان این کشور جلوگیری می‌کند و کسانی که به این امر توجه نکنند تنبیه می‌شوند.

گفته می‌شود یک فرمانده ترکیه یکی از کارمندان بخش بهداشتی ارتش آلمان را که می‌خواسته یکی از همکاران ترک خود را در یک بیمارستان نظامی ملاقات کند، از پایگاه بیرون کرده است.

سربازان آلمان همچنین بر طبق برنامه‌ای که به آنها داده شده تنها اجازه تردد در مرکز قهرمان مرعش را دارند و هرگونه رفت‌و‌آمدی خارج از این محدوده ممنوع است.

شرایط بهداشتی نامناسب پایگاه

هلموت کونیگزهاوس، در گزارش خود همچنین شرایط بهداشتی در پایگاه ارتش آلمان را "تحمل‌ناپذیر" توصیف کرده است.

در گزارش او آمده که قارچ بعضی دیوارهای محل زندگی سربازان آلمانی را گرفته است. وی همچنین از سگ‌های ولگردی گزارش می‌دهد که توسط سربازان ترکیه به ضرب گلوله کشته می‌شوند، اما لاشه آنها جمع‌آوری نمی‌شود.

در گزارش کونیگزهاوس همچنین به توالت‌های مرکز استقرار سربازان آلمان در قهرمان مرعش اشاره شده که بسیار کثیف و نامناسب هستند.

برخورد سرباز آلمانی با فرمانده ترک

در این گزارش همچنین آمده است که به هنگام دیدار توماس دمزیه، وزیر دفاع آلمان، در روزهای پایانی فوریه سال جاری از پایگاه سربازان آلمان در غرب ترکیه، فرمانده ترک این پایگاه دستور داده پرچم‌های آلمان که در این محل در اهتزاز بودند، جمع‌آوری شوند.

این فرمانده گفته است که این پایگاه به ترکیه تعلق دارد و هیچ کشوری حق ندارد پرچم خود را در آن به اهتزاز در آورد.

برخورد یک نظامی جوان ارتش آلمان با یک ژنرال ارتش ترکیه نیز کمی قبل از ورود وزیر دفاع آلمان به پایگاه یکی دیگر از نکات موجود در گزارش هلموت کونیگزهاوس است.

موضع رسمی ترکیه این است که این سرباز آلمانی می‌خواسته برای تسهیل حرکت کاروان خودروهای وزیر دفاع آلمان خیابانی را ببندد و در همین ارتباط جلوی خودروی یک افسر ارتش ترکیه را هم گرفته و بحث این دو به هل دادن نظامی آلمان از طرف افسر ترک منجر شده است.

سربازان ارتش آلمان اما در همین مورد گفته‌اند افسر ترک که به شدت عصبانی بوده به این سرباز زن آلمانی حمله کرده و اگر دیگر نظامیان آلمان در محل حضور نداشتند کار بالا می‌گرفت. گفته می‌شود در پی این درگیری سرباز آلمانی زخمی شده و آثار جراحت‌ها از طرف یک پزشک ثبت شده است.

سامانه دفاع موشکی آلمان در ترکیه

موشک‌های پاتریوت آلمان از دهم بهمن 1391 (۲۹ ژانویه 2013) در شهر قهرمان مرعش ترکیه، که حدود ۱۰۰ کیلومتر با مرز سوریه فاصله دارد، مستقر شده‌اند. دولت آلمان در چارچوب ماموریت ناتو ۲۴۰ سرباز به ترکیه فرستاده است.

وظیفه این واحدها دفاع از خاک ترکیه در برابر حملات موشکی احتمالی از سوی ارتش سوریه است. این ماموریت در راستای استقرار سیستم دفاع موشکی پاتریوت با مشارکت هلند و آمریکا صورت می‌گیرد.

ترکیه و سوریه حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و ناتو این تصمیم را به درخواست رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، پس از آن گرفت که پنج غیرنظامی ترک در حملات مرزی دو کشور کشته شدند.

کد خبر 203859
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز