چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۵:۱۴
۰ نفر

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی - فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: محل ترور مقام معظم رهبری در زمان ریاست‌جمهوری ایشان، برای ثبت در فهرست ملی مکان - رخدادها بررسی می‌شود.

ترور مقام معظم رهبری

آتوسا مومنی به ایسنا گفت: در روزهای 17و 18بهمن‌ماه، همزمان با برگزاری جشنواره کوچ عشایر، جلسه‌ای برای ثبت آثار تاریخی و مکان - رخدادها برگزار می‌شود تا تعدادی از مکان‌ - رخدادهای مربوط به انقلاب اسلامی در فهرست آثار ملی ثبت شوند. وی افزود: موضوع مکان - رخدادها، یک موضوع تازه است که جلسه‌های کارشناسی آن به‌دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، به‌کندی پیش می‌رود. با این حال، تعدادی از این آثار که به میراث تاریخی ملموس و میراث غیرملموس مربوط می‌شوند، بررسی و درصورت داشتن شرایط لازم ثبت ملی می‌شوند.

وی مکان - رخدادها را اینگونه تعریف کرد : هر مکانی که رویدادی ملی در آن اتفاق افتاده و دارای ‌شأن ملی باشد، جزو این میراث قرار می‌گیرد؛ در واقع، شامل مکان‌ها یا محوطه‌هایی می‌شود که ارزش‌های معماری و تاریخی لازم را ندارند، ولی یک اتفاق خاص ملی در آنجا رخ داده که دارای ‌شأن ملی است.

مومنی با بیان اینکه در کمیته‌های تخصصی، بحث بر سر چگونگی حفاظت از این نوع آثار است، گفت: جنگ چالدران، حادثه‌ای است که فضای آنجا را دارای شرایط ثبت کرده و به آن، شأنیت ملی بخشیده است. همچنین مدرسه زینبیه در تبریز به‌لحاظ تاریخی ارزش معماری ندارد، ولی چون اوایل انقلاب اسلامی بمبی به آنجا اصابت کرد که عده‌ای از دختران دانش‌آموز شهید شدند و نهضتی از این مکان آغاز شد، ‌‌شأن ملی برای ثبت به‌عنوان یک مکان - رخداد را دارد.

مومنی با اشاره به حسینیه جماران که تاریخی نیست، ولی به‌دلیل رخ‌دادن اتفاق‌های مهم در آن، ثبت ملی شده است، ادامه داد: مکانی که اقدام به ترور مقام معظم رهبری در زمان ریاست‌جمهوری ایشان در آن رخ داد، یکی دیگر از مکان - رخدادهایی است که پرونده آن برای ثبت ملی تهیه می‌شود و مستندسازی‌های آن باید تکمیل شود تا آن را ارائه کنیم.

وی گفت: در همایش دو روزه ثبت آثار تاریخی - فرهنگی که بهمن‌ماه برگزار می‌شود، علاوه بر بررسی پرونده‌های مربوط به آثار تاریخی استان‌ها، حدود 80پرونده پیشنهادی مکان - رویداد بررسی می‌شوند. البته روند بررسی این پرونده‌ها زمان‌بر است و احتمالا نوبت به همه آنها نخواهد رسید.

 

کد خبر 199502

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها