مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: متخصصان علوم پزشکی جان هاپکینز در یک مطالعه جدید تاکید کردند استرس دوران نوجوانی خطر ابتلا به اختلالات روانی جدی در سنین بالاتر را تشدید می‌کند.

stress

این متخصصان با آزمایش روی موش‌ها دریافته‌اند که بین افزایش سطح هورمون استرس در دوران نوجوانی و بروز تغییرات ژنتیکی که منجر به افزایش خطر ابتلا به اختلالات شدید روانی می‌شوند، ارتباط وجود دارد.

به گزارش ایسنا و به گفته کارشناسان مغز و اعصاب، سن نوجوانی مرحله حیاتی و مهمی به لحاظ رشد مغزی است و افزایش ترشح هورمون استرس می‌تواند تاثیر سوء روی روند رشد مغزی داشته باشد.

متخصصان می‌گویند شناخت این رابطه می‌تواند در آینده کاربردهای بسیاری در امر پیشگیری و درمان بیماری‌های جدی روانی نظیر شیزوفرنی، افسردگی و سایر اختلالات روانی داشته باشد.

دکتر آکرا ساوا، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز که سرپرستی این مطالعه را عهده‌دار بوده خاطرنشان ساخت: در آزمایش‌های اخیر مکانیزمی را شناسایی کرده‌ایم که نشان می‌دهد عوامل محیطی مانند هورمون‌های استرس چطور می‌توانند روی فیزیولوژی مغز تاثیر بگذارند و احتمال بروز بیماری روانی را تشدید کنند.

 

کد خبر 198799
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار