همشهری آنلاین: مدیر پروژه ساخت ضریح امام حسین گفت: درب‌های حرم حسینی در ایام تعویض ضریح مطهر باز است و در این ایام زائران می‌توانند از فیض حضور در حرم بهره‌مند شوند.

اهل بیت (ع)

محمود پارچه‌باف امروز در گفت‌و‌گوی تلفنی با خبرنگار فارس در قم اظهار داشت: با انتقال قطعات ضریح جدید امام حسین به حرم مطهر حسینی و برپایی کارگاه عملیات اجرایی تعویض به صورت رسمی از 30 ‌دی‌ ماه آغاز شد.

وی که به منظور تعویض ضریح اباعبدالله الحسین در کربلا به سر می‌برد، به بسته شدن درب‌های ورودی به حائر حسینی توسط مشبک‌های چوبی اشاره کرد و گفت: اگر چه زائران حرم سیدالشهدا از زیارت تحت قبه در ایام تعویض ضریح محروم هستند اما درب حرم حسینی باز است و مردم می‌توانند از فیض حضور در حرم بهره‌مند شوند.

مدیر پروژه ساخت ضریح امام حسین(ع) خاطرنشان کرد: همچنین در این ایام مسجد پشت سر حضرت رواق‌های بالای سر(مرقد ابراهیم مجاب)، پیش رو (قتل‌گاه، مرقد حبیب و مرقد شهدا) و پایین پا در اختیار زائران حرم حسینی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه باز کردن اجزا و قطعات خارجی ضریح قدیمی از روز گذشته آغاز شد، تصریح کرد: امروز طی مراسمی رسماً عملیات تعویض ضریح اباعبدالله با حضور علما و مسئولان عراق و خادمان عتبه حسینی آغاز می‌شود.

کار ساخت ضریح امام حسین در قم از خرداد ماه سال 87 آغاز شد و ششم مهرماه در مراسم باشکوهی با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری و رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگانی از کشورهای عراق، عربستان، بحرین، لبنان و... از این ضریح مطهر رونمایی شد.

طراحی این ضریح مطهر توسط استاد محمود فرشچیان و خطاطیِ متون منقوش بر ضریح مقدس توسط استاد سید محمد حسینی موحد که از خطاطان به نام جهان اسلام است انجام شده است.

وزن کلی این ضریح 12 تن است که در ساخت آن 4 هزار و 600 کیلو نقره و بیش از 118 کیلو طلا به کار رفته است.

بالغ بر 14 میلیارد تومان صرف اجرای این پروژه شده است که از این مبلغ 5 میلیارد و 800 میلیون تومان به صورت نقدی و مابقی به صورت غیر نقدی در قالب طلا و جواهرات و سایر اقلام ارزشمند توسط عاشقان حضرت سیدالشهدا (ع) از سرتاسر ایران و جهان اهدا شده است.

ضریح مطهر اباعبدالله الحسین آبان و آذر سال جاری طی دو مرحله به کربلای معلی انتقال یافت که مرحله این انتقال به صورت غیرعلنی و مرحله دوم با بدرقه با شکوه و تاریخی مردم ایران صورت پذیرفت.

مدت زمان تعویض ضریح حدود 45 روز در نظر گرفته شده است که از این مدت 10 روز به عملیات انتقال ضریح فعلی و مابقی به جایگزینی ضریح جدید اختصاص دارد.

کد خبر 198557
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز