همشهری آنلاین: دانشمندان با انجام سی تی اسکن از یک مومیایی مصری باستانی دریافتند که یک ابزار برداشتن مغز سهواً در جمجمه یک مومیایی مونث که سن آن به 2400 سال پیش باز می‌گردد، جا مانده است

ابزار خالی کردن مغز جمجمه مومیایی‌ها

به گزارش خبرگزاری مهر، ابزار برداشتن مغز، یکی از وسائل مومیایی کردن مصری‌ها بود که حدود 3500 سال پیش مورد استفاده قرار می‌گرفت و در دوره‌های بعد از آن همچنان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

شناسایی ابزارهای باستانی که برای بیرون آوردن مغز مورد استفاده قرار می‌گرفت دشوار بود و محققان اشاره کرده‌اند که این دومین باری است که آنها در داخل جمجمه یک مومیایی چنین ابزاری را شناسایی می‌کنند.

این ابزار بین استخوان آهیانه و قسمت پشت جمجمه قرارگرفته بود و با صمغ پر شده بود.

محققان یک آندوسکوپ باریک (لوله باریکی که برای مشاهده داخل بدن استفاده می‌شود) را به داخل سر مومیایی فرو بردند تا این شی را شناسایی کرده و در نهایت آن را از صمغی که به آن چسبیده بود، جدا کنند.

دکتر میسلاو کاوکا از دانشگاه بیمارستان دابراوا در زاگرب کرواسی اظهار داشت: ما این ابزار خارج کردن مغز را با یک گیره از طریق آندوسکوپ جدا کردیم و آن را از جمجمه بیرون آوردیم.

ابزار خالی کردن مغز جمجمه مومیایی‌ها

این ابزار، شی هشت سانتیمتری بود که برای شل کردن مغز و خارج کردن آن مورد استفاده قرار می‌گرفت.

محققان به طور قطع اعتقاد دارند که از این ابزار برای بیرون آوردن مغز مومیایی استفاده می‌شده است.

این ابزار از طریق یک حفره در استخوان غربالى نزدیک بینی وارد جمجمه می‌شده است. قسمتهایی از مغز اطراف این ابزار می‌پیچیده و بیرون می‌آمد و بخش‌های دیگر به حالت شل و یا مایع درمی‌آمده است.

کد خبر 194746
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز