همشهری آنلاین: باند جاعلان کارت‌های بانکی عضو شتاب در استان فارس با همکاری پلیس فتا و حراست بانک ملی دستگیر شدند.

مهر نوشت: باند جاعلان کارت‌های بانکی عضو شتاب که با شگرد جدید و خاصی موجودی حساب شهروندان را خالی می‌کردند، با همکاری پلیس فتا و حراست بانک ملی شناسایی و دستگیر شدند.

خبر دیگر اینکه یک هکر یک میلیارد و 200 میلیون تومانی از حساب‌های دولتی نیز در پی هوشیاری فردی طلافروش، حراست بانک و پلیس آگاهی دستگیر شد.

ماجرا این گونه روایت شده است که این هکر حرفه‌ای برای خرید میلیارد و 200 میلیون تومان طلا به یک طلا فروشی مراجعه و می‌خواهد برای انتقال وجه از دستگاه پُز ( پرداخت الکترونیک) استفاده ‌کند.

باتوجه با اجرای طرح شاپرک (شبکه الکترونیکی پرداخت کارت)، وجه انتقالی، آنلاین به حساب طلافروش نمی‌رود و با تاخیر این کار انجام می‌شود. در این میان، طلافروش که به خریدار مشکوک شده بود، از این فرصت استفاده کرده و موضوع را با حراست بانک در میان می‌گذارد.

پس از بررسی‌هایی، مشخص می‌شود که خریدار یک میلیارد و 200 میلیون تومانی طلا، یک هکر حرفه‌ای از حساب‌های دولتی است که برهمین اساس، با همکاری آگاهی تهران، این فرد دستگیر می‌شود.

بانک ملی ایران نیز در دو اطلاعیه جداگانه، این خبرها را تایید کرد. بانک ملی ایران به طور رسمی اعلام کرد: با تلاش و اقدام به موقع حراست بانک ملی ایران شخصی که قصد داشت از یک حساب دولتی سوء‌استفاده‌‌ کند، شناسایی، دستگیر و به مقامات قضایی تحویل شد.

بر اساس اعلام بانک ملی ایران، این شخص قصد داشت با سوءاستفاده از یک حساب دولتی و برداشت مبلغ 12 میلیارد ریال نسبت به خرید سکه بهار آزادی اقدام کند که به موقع شناسایی و با هماهنگی لازم توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ دستگیر شد.

بر اساس اعلام مدیریت امور حراست بانک ملی ایران، فعال‌سازی سیستم‌های نظارتی الکترونیکی در بانک ملی ایران و فعال‌سازی سیستم شاپرک در شناسایی و کشف به موقع این سوء‌استفاده موثر بوده است.

بانک ملی در اطلاعیه ای دیگر گزارش داد: با هوشیاری و تلاش حراست بانک ملی ایران، سوءاستفاده‌کنندگان از کارت‌های بانکی با همکاری نیروی انتظامی (پلیس فتای استان فارس) شناسایی و دستگیر شدند.

روابط عمومی بانک ملی ایران به نقل از مدیر امور حراست این بانک اعلام کرد که هکرهای مذکور با شگردهای خاصی به اطلاعات کارت‌های الکترونیکی هموطنان دست پیدا کرده و با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز، سعی در سوء استفاده از حساب‌های بانکی هموطنان داشتند که شناسایی و دستگیر شدند.

این بانک ضمن اعلام خبر مذکور از هموطنان درخواست کرد تا با هوشیاری کامل از سپردن کارت بانکی و اعلام رمز کارت خود به دیگران جداً پرهیز کنند. بانک ملی ایران همچنین از سرعت عمل و همکاری صمیمانه پلیس فتا، تشکر و قدردانی کرده است.

کد خبر 194546

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار