همشهری آنلاین: مراسم انتخاب پهلوان باشی کشور با حضور علاقه‌مندان داخلی و خارجی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در زورخانه ملی شهید فهمیده برگزار و در آن علیرضا سلیمانی، قهرمان سابق وزن 120 کیلوگرم کشتی و نیز قهرمان شش دوره کشتی پهلوانی به عنوان پهلوان باشی کشور انتخاب شد.

A.Soleymani

به گزارش دلیرستان (پایگاه خبری ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای) به نقل از روابط عمومی فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای کشور، در متن حکم طالقانی، سرپرست فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای خطاب به پهلوان سلیمانی آمده است:

در تاریخ و فرهنگ کهن کشورمان، "پهلوان" واژه‌ای نمادین و ارزشمند بوده که ویژگی‌های دلاوری، قدرتمندی، ورزیدگی و صفات اخلاقی و رفتاری والایی را در اذهان جامعه تداعی می‌نماید. پهلوان در فرهنگ جامعه اسلامی‌مان از احترام و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است، به طوری که جوانان این مرز و بوم او را به عنوان یک الگو و اسوه می‌نگرند. پهلوان مظهر ورزشکار دو بعدی است که هم دارای ورزیدگی جسم و هم تربیت روح می‌باشد. با عنایت به سوابق و افتخارات درخشان شما در عرصه کشتی پهلوانی (6 دوره پهلوان کشور) و همچنین مهم‌تر از آنها دارا بودن مرام و خصلت‌های پهلوانی، بدینوسیله حضرتعالی به عنوان "پهلوان باشی کشور" منصوب می‌گردید در این خصوص با تشکیل کمیته احیای حقوق کشتی پهلوانی، من‌بعد صدور حکم زنگ و ضرب تمامی ورزشکاران کشور، کهنه سواران و عیاران، منوط به بررسی و دستور حضرتعالی و کمیته تحت امر شما خواهد بود.

داریوش ارجمند، سخنگوی فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای در این مراسم گفت: دو بار در زندگی خود به اوج رسیدم که بار نخست آن بازی در نقش مالک اشتر به عنوان نوکر و همراه مولا علی (ع) و دومین آن خدمتگذاری در این فدراسیون است.

علیرضا سلیمانی پس از پایان مراسم با اشاره به این که پهلوان باید شاخص‌های فراوانی داشته باشد، گفت: پهلوان باید علاوه بر مردم‌داری دیانت هم داشته باشد و کسی که پا در عرصه پهلوانی می‌گذارد نوکر و خادم اهل بیت (ع) است، زیرا ورزش زورخانه‌ای با نام امام علی (ع) و اولاد او شروع می‌شود و با نام امام زمان (عج) به پایان می‌رسد.

پیش از انتخاب علیرضا سلیمانی به عنوان پهلوان باشی کشور، باستانی‌کاران به اجرای گوشه‌هایی از ورزش زورخانه‌ای پرداختند.

 

کد خبر 194541

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار