همشهری آنلاین: پژوهش جدید محققان دانشگاه راش نشان داده که فعالیت‌های ذهنی مانند بازی‌های روی صفحه، خواندن روزنامه، نوشتن نامه یا مشاهده یک بازی در سلامت ذهن، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

writing man

این محققان با کار بر روی تاثیرات فعالیت شناختی بر روی الیاف عصبی مغز یا آکسونها که اطلاعات را در اطراف مغز منتقل می‌کنند نشان داده‌اند که حتی یک نامه‌نگاری ساده هم می‌تواند فرآیند از دست رفتن حافظه را کندتر کند.

به گزارش ایسنا، محققان دریافته‌اند که با وجود تغییرات مغز در اثر پیری یا بیماری، فعالیت‌های ذهنی می‌تواند سلامت آن را حفظ کند.

این پژوهش دربرگیرنده 152 شرکت‌کننده مسن با میانگین سنی 81 سال بود که به بررسی عامل‌های خطر برای بیماری آلزایمر می‌پرداخت.

از تمام این شرکت‌کنندگان که به جنون مبتلا نبودند خواسته شد تا تناوب میزان شرکت خود در فعالیت‌های ذهنی سال گذشته را در مقیاس یک تا پنج ارزیابی کنند.

در میان فعالیت‌ها خواندن روزنامه و مجله، نوشتن نامه و بازی‌های صفحه‌ای و کارتی قرار داشتند.
این شرکت‌کنندگان در عرض یک سال ارزیابی بالینی تحت اسکن مغزی قرار گرفتند که محققان از این اسکن‌ها برای بررسی ناهمسان‌گردی انتشار یا چگونگی حرکت مولکول‌های آب از میان مغز استفاده می‌کردند.

در مغزهای سالم آب نمی‌تواند بطور آزادانه در این اندام حرکت کند اما در مغزهای مسن‌تر این قطرات از آزادی بیشتر برای حرکت به شکل عمود برخوردارند.

دانشمندان دریافتند آن دسته از افرادی که تمرینات ساده مغزی را انجام داده بودند از مغزهای سالم‌تری برخوردارند.

 

کد خبر 192621

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان