همشهری آنلاین: دبیرکمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به نامه ای که در خصوص تغییر قانون معاینه فنی به رئیس مجلس نوشته است، گفت: تغییر قانون معاینه فنی در مجلس گذشته اشتباه بزرگی بود که باید هر چه زودتر تغییر کند.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، معصومه ابتکار  با بیان این که شورا پیشنهاد تغییر قانون 5 ساله شدن معاینه فنی را سال گذشته به مجلس ارائه کرده است گفت: در تکمیل این پیشنهاد نامه ای به آقای لاریجانی نوشتم و  6 بار در صحن علنی شورا در این خصوص تذکر داده ام.

وی با تاکید بر این که اتفاقی که در دوره قبلی مجلس در خصوص معاینه فنی افتاد اشتباه بزرگی بود که عوارض و آثار بسیار منفی بسیار زیادی در بحث محیط زیست و ایمنی برای خودرو های کشور داشت گفت:مجلس باید قاطعانه این موضوع را بررسی کند. در بسیاری از کشورهای دنیا عمر فرسودگی خودرو ها 5 سال است چطور اجازه می دهند یک خودرو تا 5 سال معاینه فنی نداشته باشد. خودرویی که می دانیم از وقتی از خط تولید خارج می شود تا به دست مشتری برسد مشخص نیست شرایط استاندارد خودش را داشته باشد.

ابتکار با بیان اینکه مجلس سریعتر اقدام به اصلاح قانون کند گفت: کاهش معاینه فنی از 5 سال به 2 سال در بحث کاهش آلودگی هوا بسیار موثر است، همچنین این خودرو ها بعد از این مدت از حالت استاندارد خارج می شود و شاهد فرسودگی کاتالیست ها هستیم زیرا ان قطعات عمر مفیدی دارند وباید بعد از یک مدتی تغییر کنند.

وی ادامه داد: مشکل دیگر بحث کنیستر ها است که در جذب بخاران بنزین بسیار موثر است و باید به مرور زمان برای خارج نشدن از استاندارد چک شود اما در حال حاضر مشاهده می کنیم از کنار خودروها که رد می شویم بخارات بنزین متساعد می شود گاهی در داخل ماشین ها نیز این بخارات به مشام می رسد.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این که در بحث استاندارد ها نیز از استاندارد های جهانی عقب هستیم گفت: این وظیفه دولت و سازمان حفاظت از محیط زیست است که استانداردها را در زمینه آلودگی هوا و معاینه فنی ارتقا دهند.

ابتکار عوارض دیگر این قانون را خارج شدن خودروها از حالت ایمنی لازم دانست و گفت: ایمنی خودرو ها در داخل شهر و خارج آن بسیار موثر است و اگر خودرو ها از ایمنی لازم برخوردار بودند شاهد این تصادفات دلخراش در خارج از شهر و داخل آن نبودیم .

دبیر کمیته محیط زیست اضافه کرد: مسئولان و متولیان یا از تجربیات گذشته که در این زمینه شده استفاده کنند و یا خود بررسی های کارشناسانه در این زمینه انجام دهند تا این مصوبه که عوارض بسیاری دارد اصلاح شود و معاینه فنی از 5 سال به 2 یا یک سال کاهش پیدا کند.

کد خبر 188904

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار