همشهری آنلاین: مطالعه صورت گرفته توسط پژوهشگران آلمانی نشان می‌دهد: سطوح بالای هورمون تستسترون باعث افزایش میزان صداقت و راستگویی مردان می‌شود

به گزارش ایسنا، تستوسترون مهمترین هورمون مردانه محسوب می‌شود که با بروز رفتارهای پرخاشگرانه و ضد اجتماعی در ارتباط است.

پژوهشگران دانشگاه بن، مطالعه‌ای را روی بررسی رابطه میزان سطوح این هورمون با صداقت یا دروغگویی مردان انجام داده‌اند که در آن پوست بدن 46 مرد به ژل حاوی هورمون تستوسترون آغشته و برای 45 داوطلب دیگر نیز از ژل پلاسبو (دارونما) فاقد این هورمون استفاده شد.

سپس افراد در یک مطالعه رفتاری شرکت کرده و مشغول به انجام یک بازی در یک غرفه جداگانه شدند؛ هرچه فرد امتیاز بیشتری بدست آورده و در سیستم ثبت می‌کردند، پول بیشتری به عنوان جایزه دریافت می‌کردند.

پروفسور برند وبر، متخصص علوم اعصاب و سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید می‌کند: این آزمایش به گونه‌ای طراحی شده بود که امکان فریبکاری برای شرکت‌کنندگان وجود داشت.

هر فرد در محیط‌های جداگانه قرار گرفته و کسی نمی‌توانست از تقلب برای کسب پول بیشتر مطلع شود، اما محققان در پایان آزمایش قادر به تشخیص فریبکاری افراد در حین انجام بازی بودند.

نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که میزان فریبکاری و تقلب در مردان با سطوح بالاتر هورمون تستوسترون در حین انجام بازی بسیار کمتر از سایر مردان است.

به گفته محققان، این هورمون در مردان باعث افزایش حس غرور و نیاز به ایجاد یک تصویر مثبت در نگاه دیگران می‌شود.

کد خبر 187730

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار