چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۸۶ - ۱۰:۳۷
۰ نفر

ترجمه - رزیتا شاهرخ: عدم اعتماد به نفس می‌تواند موجب پدید آمدن سطح بالایی از بسیاری علایم بیمارگونه گردد.

در طول دوران کاری با افرادی که در زندگی روزمره خود سطح استرس بالایی داشتند، در میانشان یک وجه مشترک و بسیار عمومی وجود دارد؛ اعتماد به نفس پایین. همچنین عدم اعتماد به نفس می‌تواند موجب پدید آمدن سطح بالایی از استرس، بی‌خوابی، اضطراب و بسیاری از علایم بیمارگونه گردد.

بدترین مورد این حالت در کسی که عزت نفس پایین دارد، تجربه کردن احساساتی از قبیل بی‌ارزشی و بی‌لیاقتی و عدم تعلق می‌باشد که متأسفانه می‌تواند منجر به فکر خودکشی گردد.

در تحقیقی که چندین سال گذشته در سراسر آمریکای شمالی، کانادا و مکزیک انجام گرفت، پژوهشگران دریافتند که نرخ خودکشی ارتباط بسیار زیادی با شرایط فقر و تنگدستی، ترک خانواده‌ (اغلب در کودکان زیر 16 سال) و طرد شدن توسط اطرافیان دارد.

در خصوص عزت نفس پایین، کودکان آسیب‌پذیرتر از دیگرانند. آنها مدام از طرف هم سن و سالهای خود و با توقعات غیرواقعی و نامعقول از جانب خانواده و دوستانشان تحت فشار قرار دارند. این امر می‌تواند به مشکلات روانی عمده منجر گردد که در آن کودکان احساس خواهند کرد که زندگیشان ارزشی ندارد.

امروزه بزرگسالان نیز چنین علایمی را تجربه می‌کنند. ما همواره با مسائلی چون پول، عشق، خانواده، کار و غیره در حال دست و پنجه نرم کردن می‌باشیم. از آنجایی که اکثر جوامع مردسالار اهمیت زیادی برای موفقیت مردان قائل می‌باشند، برای یک مرد تحمل فشارها، سخت و دشوار است.

همه آن مربوط می‌شود به تئوری «بقای برازندگان»، تئوری‌ای که مردان تولیدکننده و زنان مصرف‌کننده را توجیه می‌کند. حتی با جنبش آزادیخواهانه زنان و فمینیسم، علت اصلی از خودگذشتگی مردان کماکان به‌طور حتم مرتبط با این حقیقت است که زنان از مردان انتظار دارند دنیا را روی شانه‌هایشان به دوش بکشند.

 احتمال دارد زنان با این گفته هم‌عقیده و موافق نباشند ولی این واقعیت دارد. آخرین باری که نامزد یا همسرتان و یا فرد دیگری که برای یک امر مهم حقیقتاً به شما وابسته بوده و آن کار (مثلاً پرداخت قبض تلفن ماه گذشته) را به شما واگذار کرده چه زمانی بوده است؟ این تقاضاها معمولاً با پول در ارتباط است. اگرچه اکثر اوقات برای این است که شما یک «مرد واقعی» جلوه نمایید.

آیا شما یک مرد واقعی هستید؟ چگونه می‌توانید تعیین کنید یک مرد واقعی چگونه مردی باید باشد؟ راحت‌ترین کار آن است که از نامزد، همسر، خواهر و یا مادر خود سؤال کنید. اما به شما اطمینان می‌دهیم که با دهها پاسخ متفاوت بمباران خواهید شد. چرا؟

 به این خاطر که هر زنی عقیده متفاوتی از آن‌گونه که مرد رویاهایش باید باشد دارد. هرچند که به‌طور کلی شما درخواهید یافت که مردها باید تعدادی خصیصه مشترک را برای آن‌که یک مرد واقعی محسوب گردند دارا باشند.

 استقلال مالی داشته باشید. سلامت جسمانی داشته باشید تا بتوانید فرزندانی قدرتمند همچون خودتان به‌وجود آورید. با هوش باشید و بدانید که چگونه وسایل گوناگون را باید تعمیر کنید. مورد اعتماد و قابل اتکا باشید. همواره به منظور برآوردن نیازهای وی در دسترس باشید.

شخصیت مستحکم و با ثبات داشته باشید، به او نشان دهید که قادر هستید روی پاهای خودتان بایستید.معمولاً هنگامی که شما این‌گونه احساس کنید که فاقد حتی یکی از ویژگی‌های مذکورید، اعتماد به نفس شما شروع به تنزل می‌کند چرا که احساس خواهید کرد که گویی از حداقل شرایط لازم و ضروری نیز برخوردار نیستید.

منبع: readersdigesi

کد خبر 18668

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز