چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: تابلوی "جشن کوچک"، اثر پابلو پیکاسو، هنرمند شهیر اسپانیایی در موزه جهان نمای مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در معرض نمایش قرار گرفته است.

نقاشی

به گزارش ایرنا، موزه جهان نما در ادامه برگزاری نمایشگاه‌های دوره‌ای خود از آثار نفیس مخازن این موزه، این بار اثری از پیکاسو را به نمایش درآورده است.

تابلوی "جشن کوچک" با تکنیک چاپ روی لینولئوم یا زیلوگرافی خلق شده که لوحه لینولئوم در مقایسه با لوحه چوبی از استحکام و دوام کمتری برخوردار است و به همین سبب با آن فقط می‌توان نسخه‌های معدود چاپ کرد.

پابلو پیکاسو نقاش، پیکره ساز، طراح، چاپگر و سفالگر اسپانیایی از مهم ترین هنرمندان قرن بیستم به شمار می‌رود که در زمان کوتاهی همه دستاوردهای هنر ربع آخر قرن نوزدهم را در کارش تجربه کرد.

وی بعد از طراحی‌های دوره جوانی که دور از هرگونه رونگاری و نتیجه مشاهده موضوع‌های انتخابی، بر اثر تجربه تجسمی به وسیله مداد، ذغال و یا مرکب و قلم به کار چاپ و لیتوگرافی پرداخت.

همچنین همزمان با نمایش این تابلو، دو اثر حجمی فلزی از ژازه طباطبایی و اسماعیل توکلی نیز از مخزن به موزه جهان نما منتقل شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

کد خبر 183624

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز