مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ - ۰۸:۴۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان آمریکایی اظهار داشتند که مدارپیمای اکتشافی قمری ناسا تکه‌هایی از یخ کشف کرده که شاید 5 تا 10 درصد از مواد دیواره‌های یک دهانه برخوردی را تشکیل داده باشد

آب یخ زده در گودال‌های تاریک ماه

به گزارش خبرگزاری مهر، بردلی تامسون که ریاست این تحقیقات را برعهده داشته، گفت: ستاره شناسان با استفاده از یک ابزار رادار در مدارپیمای اکتشافی قمری ناسا میزان یخی را که احتمالا در دهانه برخوردی شاکلتون نزدیک قطب جنوب ماه کشف می‌شود را تخمین زده‌اند.

نام این دهانه به احترام ارنست شاکلتون کاشف قطب جنوب گذاشته شده و عرض آن 19 کیلومتر و عمق آن 3 کیلومتر است که می‌توان گفت عمق آن هم اندازه عمق اقیانوس‌های زمین است.

داخل این دهانه‌های قطبی ماه تقریبا تاریکی همیشگی وجود دارد که آنها را به گودال‌های سرد تبدیل کرده که مدت‌ها است دانشمندان تصور می‌کنند در اعماق این گودال‌ها آب یخ زده وجود دارد.

دهانه شاکلتون در قطب جنوبی ماه که برخی از دانشمندان از وجود یخ در آن خبر داده‌اند

محققان اظهار داشتند: مشاهدات یک نشانه رادار قطبی شده و ارتقا یافته را نشان می‌دهد که به وجود میزان اندکی از یخ در دیواره‌های شیب دار این دهانه اشاره می‌کند.

بن بوسی از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز اظهار داشت: داخل این دهانه سایه‌های دائمی و تاریکی‌های همیشگی وجود دارد، اما علاوه بر این تاریکی در این دهانه سرمایی وجود دارد که تشکیل یخ در آن را ممکن می‌کند.

این نتایج از این باور دانشمندان که داخل دهانه‌های برخوردی قطبی ماه آب وجود دارد پشتیبانی می‌کند، اگرچه براساس اظهارات محققان میزان این آب چندان قابل توجه نیست، اما آنها از مدت‌ها قبل بر این باور بودند که در این دهانه‌ها آب وجود دارد.

تامسون اظهار داشت: داخل این دهانه برخوردی ما شواهدی از وجود یخچال‌های طبیعی چون یخچال‌هایی که در زمین وجود دارد مشاهده نمی‌شود. این یخ‌های منجمد سیگنال رادار بزرگی دارند.

دانشمندان با بررسی دهانه شاکلتون با جزئیات بی سابقه شواهدی از وجود یخ در داخل این دهانه را در اختیار دارند.

مدارپیمای اکتشافی قمری ناسا با نور لیزری مادون قرمز مشخص کرده است که داخل این دهانه آب وجود دارد. سطح این دهانه نیز انعکاسی تر از سایر دهانه‌های اطراف خود است که این امر القا کننده این مفهوم است که داخل این دهانه یخ وجود دارد.

کد خبر 183151
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز