همشهری آنلاین: رییس‌جمهور مصر اعلام کرد:‌ مصر یک دولت مردمی و قانونی است و دموکراسی جدیدی را تجربه می‌کند که فرزندان این کشور با اراده خود توانستند آن را به دست آورند.

عدم تعهد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد مرسی که در اولین حضور بین‌المللی‌اش ،به عنوان رییس دوره‌ای جنبش غیرمتعهدها سخن می‌گفت، اظهار کرد: موضوع انقلاب مصر در 25 ژانویه نقطه عطفی برای بهار عربی بود. قبل از انقلاب مصر انقلاب تونس را داشتیم و بعد از انقلاب ما انقلاب‌ها در لیبی و یمن بود .

وی گفت: انقلاب مصر توانست اهداف خود را محقق کند و حاکمیت مردمی را محقق سازد.

مرسی گفت: جنبش غیرمتعهدها توانسته در گذشته مشارکت فعالانه‌ای با حضور مصر داشته باشد. در زمان عبدالناصر که توانست اراده ملت مصر را محقق سازد و هیمنه خارجی را بشکند و جنبش غیرمتعهدها جان گرفت.

رییس جنبش غیرمتعهدها در سه سال گذشته ادامه داد: امروز دور هم جمع شدیم و در لحظه مهم تاریخ معاصر خود هستیم. بعد از انقلاب مسالمت‌آمیز ملت مصر در 25 ژانویه 2011 مصری‌ها توانستند شرایط خود را تغییر دهند و به منافع جدید خود برسند. با فضل خدا و همبستگی میان ملت توانستیم از مرحله دشوار انتقال عبور کنیم و چالش‌ها را با یکپارچگی و وحدت از سر بگذرانیم و در این میان انقلابی مسالمت‌آمیز را به ثمر رساندیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش از ایران به خاطر برگزاری شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها قدردانی کرد .

اولین گام اصلاح و توسعه شورای امنیت به صورت همه جانبه است تا بتوانیم فعالیت بیشتری در اداره جهان داشته باشیم. به نحوی که مصوبات و قطعنامه‌های آن اعتبار بیش از پیش داشته باشد. محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر.
مرسی همچنین از جمهوری کوبا به دلیل تلاش‌هایش برای فعال کردن این جنبش در نه سال گذشته قدردانی کرد و به اعضای جدید تروئیکای غیرمتعهدها -بولیوی و ونزوئلا تبریک گفت و همچنین از میزبانی و از ریاست ونزوئلا به عنوان ریاست هفدهمین اجلاس کشورهای جنبش غیرمتعهدها استقبال کرد.

ریاست جنبش غیرمتعهدها در سه سال گذشته همچنین به بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل و ناصر عبدالعزیز رییس فعلی مجمع عمومی سازمان ملل برای حضور در شانزدهمین اجلاس غیرمتعهدها خوشامد گفت.

مرسی در ادامه به بررسی چالش‌های مقابل جنبش غیرمتعهدها اشاره کرد و گفت: ملت‌های مصر و فلسطین به دنبال آزادی عدالت و کرامت هستند.

ریس‌جمهور مصر همچنین گفت: سیستم بین‌المللی کنونی با تجربیات زیادی مواجه شده است و باید از صلح و ثبات بین‌المللی محافظت کند. برخی از کشورهای عضو با خطرات داخلی و خارجی غیرقابل مثال‌زدنی و زیادی مواجه هستند. مظاهر نژادپرستی و تظاهر را تجربه می‌کنند و حتی برخی از کشورهای توسعه یافته نیز با تغییر آب و هوایی و یا آفات فقر و تنگ‌دستی مبارزه می‌کنند.

محمدمرسی در ادامه سخنانش در نشست سران اجلاس غیرمتعهد‌ها تاکید کرد: عدم تعهد باید ایفای نقش محوری خود را در این لحظات حساس انجام دهد تا بتواند اهداف جنبش را در زمانی که با مسائل و مشکلاتی زیادی روبرو است برای دستیابی به استقلال و تمامیت ارضی خود ادامه دهند.

باید نقش مجمع عمومی در سازمان ملل فعال شود و همکاری آنها را در مسائل امنیت و ثبات بین‌المللی افزایش دهیم. محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر.
وی گفت:‌ اصول ده‌گانه جنبش حمایت از منافع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی ملت‌های عضو را باید دنبال کند و نقشه‌ سیاسی و روابط میان کشورها و ترکیب بین‌المللی که باید داشته باشد را دنبال کند. جنبش توانسته‌ است اصول خود را حفظ کند و از اصول اساسی و ریشه‌ای خود منحرف نشده است. جنبش توانسته است از منافع کشورهای در حال رشد حمایت کند و با استقلال در ایجاد چتر حمایتی وسیع بین‌المللی موفق شود و نظام بین‌المللی جدیدی را ترسیم کند. آنچه که همچنان به دنبال حفظ اصول آن هستیم و می‌خواهیم از کشورهای تازه استقلال‌یافته حمایت کنیم و اهداف جدید جنبش را براساس اصول مثبت و مخالفت با بلوک‌بندی پیش ببریم و مفهوم صحیح استقلال را نشان دهیم.

مرسی با اشاره به عنوان اجلاس مبنی بر صلح در سایه اراده مشترک جهانی اظهارکرد: این عنوان به روشنی نشان می‌دهد که عدم تعهد باید با تمام قدرت پشت سر این شعار باشد باید به دنبال جهان عدالت‌مند پیش رویم، آیا این شعار می‌تواند تحقق یابد؟ این آن چیزی است که برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم و مصمم هستیم که در سیستم بین‌المللی فعال و کارآمد باشیم.

مرسی تاکید کرد: مصر جدید بعد از انقلاب مبارک خود در 25 ژانویه 2011 از سیستم جهانی می‌خواهد که براساس عدالت حرکت کند و کشورهای در حال رشد را از فقر و وابستگی رها کند و به دایره قدرتمند و آرامش و مشارکت واقعی در جایگاه جهانی برسد و این فقط با حرکت براساس قوانین دموکراسی سیستم جهانی ممکن است. باید چندجانبه‌گرایی را در سیستم سیاسی حاکم کنیم.

رییس جمهور مصر تاکید کرد: نباید قبول کنیم که ریشه‌های بین‌المللی براساس نظام چند قطبی باشد باید اصول چند جانبه‌گرایی را در مدیریت روابط بین‌الملل قبول کنیم بر این اساس مصر معتقد است که یکی از اصول اساسی نظام و سیستم جدید جهانی که می‌خواهیم اساسا در تقویت همکاری کشورهای در حال توسعه و اصلاح نهادهای مدیریت جهانی باشد که عدالت مشارکت در تصمیم‌گیری را تضمین کند، در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی.

وی گفت:‌اولین گام اصلاح و توسعه شورای امنیت به صورت همه جانبه است تا بتوانیم فعالیت بیشتری در اداره جهان داشته باشیم. به نحوی که مصوبات و قطعنامه‌های آن اعتبار بیش از پیش داشته باشد.

مرسی در ادامه به مسائل آفریقا اشاره کرد و گفت: استعمار ظلم تاریخی بود که در آفریقا وجود داشت که مورد قبول نیست.

وی تاکید کرد: باید نقش مجمع عمومی در سازمان ملل فعال شود و همکاری آنها را در مسائل امنیت و ثبات بین‌المللی افزایش دهیم که سازمان ملل بیان کننده آرا ونظریات اکثریت کشورها باشد همانطور که در ماههای گذشته نمونه‌های زیادی را در شورای امنیت داشته‌ایم.

رییس‌جمهور مصر در ادامه سخنرانی خود در شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد تاکید کرد: شورای امنیت باید بتواند با بحران‌های بین‌المللی به خوبی مقابله کند.

حق وتو نباید مانع دست‌یافتن به راه‌حل‌ها برای بحران‌های بین‌المللی شود. محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر.
به گزارش ایسنا، محمد محمدمرسی درباره حق وتو نیز گفت: حق وتو نباید مانع دست‌یافتن به راه‌حل‌ها برای بحران‌های بین‌المللی شود.

مرسی در ادامه به بحران سوریه اشاره و تاکید کرد: بحران سوریه قلب ما را به درد آورده است.

رییس‌جمهور مصر همچنین، به مساله فلسطین اشاره کرد و گفت: مساله فلسطین از ابتدا در راس اولویت جنبش غیرمتعهدها بوده و است تا بتوانیم به راه‌حل عادلانه و همه‌جانبه دست پیدا کنیم و ملت فلسطین بتوانند به حقوق قانونی خود که حق تامین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل است، برسند.

رییس جنبش عدم تعهد در سه سال گذشته، ادامه داد: امروز می‌خواهیم حمایت و پشتیبانی سیاسی خود را نسبت به شناسایی دولت مستقل فلسطین و سازمان ملل متحد به عنوان یک کشور دائم و عضو این سازمان اعلام کنیم. بویژه به دنبال آن هستیم تا موضوع زندانیان سیاسی فلسطینی که در شرایط سخت هستند و توسط اشغالگرها این وضعیت به آنها تحمیل شده است را حل کنیم. ما با توجه به احکام بین‌المللی و حقوق بشر، می‌خواهیم که این احکام درباره ملت فلسطین محقق شود.

مرسی از بیانیه نشست وزیران خارجه جنبش عدم تعهد در شرم‌الشیخ قدردانی کرد و افزود: در این بیانیه اشاره شد که زندانیان فلسطینی در وضعیت اسفناکی در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برند. جنبش ما همبستگی خود را با زندانی‌های فلسطینی اعلام می‌کند و از هرگونه تحرک در شورای امنیت سازمان ملل برای عضویت فلسطین به عنوان کشوری مستقل در این سازمان حمایت می‌کند.

رییس‌جمهور مصر همچنین از احزاب و گروه‌های فلسطینی خواست تا وحدت صفوف خود را حفظ کنند و گروه‌ها با افکار مختلف به صلح و آشتی ملی رجوع و به دنبال اختلافات کوچک میان خود نباشند و به جای آن بر مقاومت علیه اشغالگر پافشاری کنند. ما مخالفت خود را از اقدام اخیر دشمن صهیونیستی نسبت به ممانعت از ورود برخی وزرای عضو جنبش غیرمتعهدها، در پنجم اوت سال جاری اعلام می‌کنیم.

همه طرف‌ها در بحث سوریه باید جلوی خونریزی را بگیرند و سوریه‌ای آزاد و جدید را بسازیم و وارد یک مرحله سازندگی در این کشور شویم. محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر.
وی با بیان اینکه "ما می‌خواهیم مصر آینده شکوفایی داشته باشد"، اظهار کرد: از دانشجویان مصری که به دنبال عدالت هستند، حمایت و همبستگی خود را در راستای رویت یک نظام دموکراتیک که بیان‌کننده نگاه کلیه گروه‌ها و اقشار سوری و مبتنی بر عدالت باشد، بیان می‌کنیم. باید از ورود به یک جنگ داخلی و نزاع طایفی و قومی در مصر جلوگیری کنیم.

مرسی خطاب به مخالفان دولت سوریه گفت: مخالفان باید صفوف خود را متحد کنند؛ به گونه‌ای که همه جریان‌ها را در بر گیرد و مخالفتی در میان آنها نباشد. ما کاملا آماده‌ایم از این مساله حمایت کنیم. همه طرف‌ها در بحث سوریه باید جلوی خونریزی را بگیرند و سوریه‌ای آزاد و جدید را بسازیم و وارد یک مرحله سازندگی در این کشور شویم.

رییس‌جمهور مصر اضافه کرد: ما در اجلاس مکه ابتکار عملی را ارائه دادیم که از همه طرف‌های درگیر در مساله سوریه می‌خواهد راه‌حل مناسبی برای خروج از بحران سوریه را پیدا کنند. خونریزی در سوریه بر گردن همه ماست و باید آن را درک کنیم که این خون‌ها متوقف نمی‌شود جز از طریق یک دخالت کارآمد از سوی همه ما.

وی در ادامه، به برخی دیگر از چالش‌های پیش‌روی جنبش عدم تعهد اشاره و بر نقش محوری جنبش در اجلاس بازنگری معاهده NPT در 2010 و نیز پیشنهاداتی که در رابطه با خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای پس از آن مطرح شده است تاکید کرد و افزود: با وجود توافق بر سر عاری‌سازی همه منطقه از سلاح هسته‌یی و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی، اما چالش‌هایی فراروی ماست که تحقق یک منطقه عاری از سلاح هسته‌یی را دشوار می‌کند. همه کشورها در خاورمیانه به معاهده NPT پیوسته‌اند، جز اسرائیل. بر ما واجب است تا در موضع خود نسبت به عاری‌سازی منطقه از سلاح هسته‌یی پافشاری کنیم و ثابت قدم باشیم.

مرسی درباره حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی خاطر نشان کرد: مصر در موضع خود مبنی بر حق استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌یی برای همه کشورها توام با احترام به تعهدات بین‌المللی از جمله معاهده NPT تاکید دارد.

وی در ادامه تاکید کرد: ما باید همکاری خود را در چارچوب جنبش غیرمتعهدها، گروه 77 و چین برای تحقق اهداف مشترکمان در راستای توسعه کشورهای در حال توسعه و همکاری‌های جنوب ـ جنوب داشته باشیم.

رییس‌جمهور مصر در بخش دیگری از صحبتهای خود به موفقیت برزیل در زمینه توسعه پایدار اشاره کرد و گفت: برزیل اقدامات و مصوبات خوبی در چارچوب همکاری‌هایش با کشورهای دیگر داشته است و توانسته فضای بین‌المللی خوبی برای پیشرفت اقتصادی و اجتماعی فراهم سازد.

مرسی همچنین، بر مساله جوانان و ساختن آینده‌ای بهتر برای آنها تاکید کرد و درباره مسایل مربوط به زنان گفت: مساله زنان یکی از موضوعات مهم است و باید اندیشه‌های نژادپرستانه را از بحث زنان دور کنیم.

همه کشورها در خاورمیانه به معاهده NPT پیوسته‌اند، جز اسرائیل. بر ما واجب است تا در موضع خود نسبت به عاری‌سازی منطقه از سلاح هسته‌یی پافشاری کنیم و ثابت قدم باشیم. محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر.
مرسی در ادامه گفت: جنبش عدم تعهد موفق شده است، مواضع خود را یکپارچه کند و اعضا توانسته‌اند، ظرفیت‌ها را تقویت و با تمام دنیا همکاری کنند. امروز بیش از پیش باید به اهداف جنبش چنگ بزنیم و آن را اعلام کنیم.

رییس جمهور مصر گفت: مصر این پیام را سال گذشته با امانت به دوش کشید و توانست در این راستا از منافع خود دفاع کند. توانست به اهداف جنبش در سه سال گذشته که ریاست آن را بر عهده داشت چنگ بزند. امروز آمده‌ایم تا ریاست جنبش را به کشور برادر ایران تحویل دهیم، امیدواریم این کشور رهبری جنبش را براساس اصول و اهداف آن در صحنه‌های بین‌المللی تقویت کند و از موفقیت‌های آن پاسداری نماید.

مرسی تاکید کرد: مصر جدید دست خود را با تمامی اخلاص برای همکاری و ارتباط با اعضای جدید دراز می‌کند، برای تحقق آزادی، عدالت ، کرامت ، تلاش می‌کند و برای تمام ملت‌ها تعهد خود را حفظ می‌کنیم تا این جنبش بتواند صلح دائم و همه جانبه و عدالتمند را حفظ کند.

وی با تاکید بر این‌که ما برای مدیریت مشترک جهانی تلاش می‌کنیم، با ارائه گزارشی از عملکرد مصر در دوره ریاستش در این جنبش احمدی‌نژاد را خطاب قرار داد و گفت: خوشحالم که به شانزدهمین اجلاس سران اعلام کنم که مصر توانسته‌ است اسناد صادره در اجلاس شرم الشیخ و بیانیه پایانی اجلاس سران را اجرا کند.

وی تصریح کرد: باید تاکید کنم که اجلاس در اجرای طرح کاری خود موفق بوده است و این به خاطر تلاش صرفا مصر نبوده، بلکه به دلیل تلاش و پشتیبانی دائم تمام کشورهای عضو بوده است.

وی همچنین گفت: از طریق دفتر جنبش در نیویورک و همکاری‌ها و هماهنگی‌ها با کشورهای عضو توانسته‌ایم که اهداف را به پیش ببریم بدون اینکه اهداف جنبش را فراموش کنیم.

وی همچنین به موارد مطرح شده در اسناد نشست سران در شرم‌الشیخ مبنی بر خلع سلاح و امنیت بین‌المللی و صلح در خاورمیانه اشاره کرد و گفت:‌ما برای صلح همه جانبه در خاورمیانه تلاش می‌کنیم تا ساختارهای نهادهای خاورمیانه‌ای بیش از پیش دموکراتیک باشد، همچنین شورای امنیت اصلاحاتی انجام دهد و شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل فعال‌تر باشد.

وی با اشاره به تلاش‌های نلسون ماندلا برای فعال کردن نقش جنبش عدم تعهد در سازمان ملل گفت: روز 12ژوئن روز جهانی تمجید از نلسون ماندلا است که در این باره بسیار تلاش کرد.

مرسی افزود: مصر تلاش‌های خود را همچنان ادامه می‌دهد و هماهنگی با کشور برادر ایران در طول ریاست سه ساله را دنبال می‌کند تا بتوانیم دستاوردهای خود را در 50 سال گذشته بیش از پیش تقویت کنیم، مطمئنیم ریاست ایران در این جنبش در سه سال آینده با موفقیت همراه خواهد بود و خواهد توانست اهداف و خواسته‌های ملت‌ها را محقق کند، ملت‌های جهان چشم امیدشان به ملت‌های ما است.

مرسی در ادامه حاضران را خطاب قرار داد و گفت: آیا آقای احمدی‌نژاد رییس شانزدهمین دوره این جنبش است؟ آیا موافق این ضیافت هستید که در این هنگام حاضران با تشویق‌های خود پاسخ مثبت به این پرسش دادند.

مرسی ادامه داد:‌بنابراین همه با اجماع موافقت خود را اعلام کردند در نتیجه ایران ریاست این جنبش را بر عهده می‌گیرد و آن را بر عهده خواهند داشت .

در ادامه مرسی و احمدی‌نژاد از جایگاه برخواستند و با یکدیگر روبوسی کردند.

مرسی درپایان سخنان خود برای احمدی‌نژاد به عنوان رییس اجلاس آرزوی موفقیت کرد.

کد خبر 182890

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان