همشهری آنلاین: زبان‌های اسپانیایی، انگلیسی، آلمانی و فارسی در ۹۵۰۰ سال پیش شکل گرفته‌اند. محققین به‌تازگی منشا جغرافیایی این زبان‌های هند و اروپایی را کشف کرده و به آناتولی در ترکیه برخورده‌اند.

Map

تحقیقی جدید از دانشگاه اوکلند (Auckland) در نیوزیلند نشان داده است که منشا زبان‌های اسپانیایی، یونانی، آلمانی و فارسی در آناتولی در کشور ترکیه است. یک تیم علمی بین‌المللی در نشریه‌ Science می‌نویسد که زبان مبدا ، ۹۵۰۰ سال پیش از منطقه‌ آناتولی در ترکیه به مناطق دیگر دنیا گسترده شده است. دانشمندان شکل‌گیری و توسعه‌ کشاورزی را دلیل این گسترش می‌دانند.

با علم ژنتیک به دنبال ریشه‌ زبان‌ها

خانواده‌ زبان‌های هند و اروپایی از تمام خانواده‌های زبان‌های دیگر، بیشترین گسترش جغرافیایی را در دنیا داشته است. زبان‌های رومی همانند فرانسوی و اسپانیایی و همچنین زبان‌های ژرمن همانند انگلیسی و آلمانی جزء این خانواده از زبان‌ها هستند.

در رابطه با منشا زبان‌های هند و اروپایی دو نظریه وجود دارد. بر اساس نظریه‌ اول، زبان مبدا در شمال دریاچه‌ خزر در استپ کشور روسیه شکل گرفته و حدود ۵ تا ۶ هزار سال پیش از آنجا به طرف اروپا و شرق نزدیک پخش شده است. اما دانشمندان دانشگاه اوکلند در پژوهش خود مدرک‌هایی یافتند که بیشتر نظریه‌ آناتولی را اثبات می‌کند. بر اساس این نظریه، زبان‌های هند و اروپایی بین 8000 تا ۹۵۰۰ سال پیش همراه با کشاورزی و زندگی روستایی گسترش پیدا کرده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله،‌ این محققین برای انجام پژوهش خود روشی را به ‌کار بردند که در علم ژنتیک در تحقیق روابط بین گونه‌های مختلف حیوانات و گیاهان استفاده می‌شود. در این روش، اختلاف‌ها و تشابه‌هایی که در ژن وجود دارد برای دریافتن تکامل انواع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تشابه در زبان‌های مختلف

دانشمندان در این پژوهش به جای ژن‌های مختلف، لغات مختلفی از ۱۰۳ زبان را مورد بررسی قرار دادند که دارای یک منشا مشابه هستند. برای مثال در زبان انگلیسی به مادر „mother"، در زبان اسپانیایی „madre" و در زبان آلمانی „Mutter" گفته می‌شود. تمام این لغات از یک ریشه مشترک تشکیل شده‌اند. پس از آن، دانشمندان از طریق روش‌های آمار، تشکیل چنین لغات ریشه‌ای را در طول زمان مورد بررسی قرار دادند. آنها با تهیه یک شجره‌نامه از این واژه‌ها، به دنبال رابطه‌ای بین داده‌ها با مناطقی بر آمدند که در حال حاضر زبان‌های مورد نظر در آنها پراکنده هستند. به این ترتیب بود که پژوهشگران به آناتولی رسیدند.

به گفته‌ دانشمندان، کشاورزی نقش بزرگی در پیدایش تنوع زبان‌های مختلف داشته است، اما آنها در عین حال تاکید می‌کنند که این تنها عامل در این زمینه نیست.

 

کد خبر 182342

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار