همشهری آنلاین: بسیاری از فیزیکدان‌ها اعتقاد دارند که کیهان به واسطه ایجاد شکاف از هم گسسته می‌شود، اما اکنون به نظر می‌رسد این امر زودتر از چیزی که پیشتر پیش بینی شده بود، رخ خواهد داد

گسست بزرگ زودتر از آنچه تصور می‌شد، فرا می‌رسد

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان ابتدا پیش بینی کرده بودند که گسست بزرگ (BIG Rip) در کیهان بین 20 تا 22 میلیارد سال دیگر رخ می‌دهد اما اکنون به نظر می‌رسد که پایان کیهان قوی‌تر از ایده مرگ حرارتی کیهان است که تاکنون دانشمندان انتظار آن را داشتند.

کشف نیروی دافعه گرانشی که از آن با عنوان انرژی تاریک یاد می‌شود، در دهه 1990 برای کیهان شناسان توضیحی از چرایی حرکت کهکشان‌ها و فاصله گرفتن آنها از یکدیگر با یک نرخ پیشرونده فراهم کرد. اگرچه مفهوم شگفت انگیز این نظریه تشخیص این امر بود که همین نیرو در نهایت می‌تواند به گسست کیهان منتهی شود و هرچه بیشتر درباره این نیروی اسرار آمیز اطلاعات به دست می‌آوریم به نظر می‌رسد که این اتفاق سرعت می‌گیرد.

تراکم اعداد برای پیش بینی گسست

انرژی تاریک یک عامل کیهان شناختی است که به دانشمندان کمک می‌کند نوع رفتار کیهان را توضیح دهند. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که انرژی تاریک چرا و چگونه وجود دارد و حتی به این اتفاق نظر هم نرسیده‌اند که ماهیت دقیق این انرژی چیست، اما تنها چیزی که می‌دانند این است که کیهان بدون آن بی معنا می‌شد.

در حقیقت دانشمندان اعتقاد دارند که انرژی تاریک 70 درصد از محتوای کیهان را تشکیل داده و در بازی کیهانی این انرژی بازیکن اصلی محسوب می‌شود، نیرویی که چرخه رشدی و پایانی کیهان را تعیین می‌کند.

دانشمندان حرف "w" را برای زمانی که با انرژی تاریک کار می‌کنند درنظر گرفته‌اند، شیوه‌ای که از نظر ریاضیات نسبت فشار و چگالی انرژی تاریک را توصیف می‌کند. اگرچه تنها مشکل این است که آنها مطمئن نیستند که چه ارزشی باید برای این حرف درنظر گرفت. مسئله‌ای که مشخص شده این است که اگر آنها به حرف "w" ارزشی کمتر از منفی یک (1-) بدهند، در آن صورت محاسبات آنها نشان می‌دهد که انرژی تاریک درنهایت به بینهایت می‌رسد، به این معنا که رویدادهای کیهانی موجب می‌شود، همه چیز در کیهان از یکدیگر جدا شود که در آن میان می‌توان به ذرات کوچک و سنگ بناهای کیهان اشاره کرد.

نکته مهم اینجاست که کیهان شناسان نسبتاً اطمینان دارند که ارزش انرژی تاریک کمتر از منفی یک (1-) است.

براساس تحقیقات اخیری که در مجله ساینس فیزیک، مکانیک و نجوم چین منتشر شده، این مسئله مورد تصدیق قرار گرفته است، اما محاسبات آنها نشان می دهد که وقتی ارزش حرف "w" را منفی یک و نیم (-1.5) درنظر بگیریم تاریخ انقضای کیهانی به 6 میلیارد سال می رسد.

تخمین‌های پیشین که از یک روش مشابه استفاده می‌کردند نشان می‌دهد که "گسست بزرگ" بین 20 تا 22 میلیارد سال دیگر رخ نمی‌دهد، یک تیم چینی به ریاست زانگ شین و لی میائو پس از استفاده از تکنیک جدید اظهار داشتند که این تاریخ می‌تواند 16.7 میلیارد سال از حالا حساب شود، نشانه‌ای که اظهار می‌دارد کیهان 2 میلیارد سال از میانسالی خود فاصله دارد. دانشمندان اطمینان 95 درصدی برای این پیش بینی قائل شده‌اند.

آنها برای رسیدن به این نتیجه یک شیوه جدیدی برای رسیدن به پارامترهای مورد نیاز خود ایجاد کرده‌اند. تخمین‌های گذشته با استفاده از روش پارامترسازی Chevallier-Polarski-Linder انجام شده بود اما زانگ و لی احساس می‌کردند که این روش به علت ناتوانی آن برای رویارویی با واگرایی‌ها، روش نارسایی است. آنها به نوبه خود یک فرایند پارامتر سازی بدون واگرایی با عنوان ما- زانگ (MZ) ارائه دادند.

فرجام نهایی کیهان

 

ارائه جدول زمانی و تصور گسست بزرگ به عنوان یک نظریه محکم، ارزش چندانی ندارد. کیهان به فاز مرگ حرارت که تخمین زده شده بود 10100 سال دیگر رخ می‌دهد، نخواهد رسید. این رویداد کیهانی به قدری بزرگ خواهد بود که کلمات نمی‌توانند آن را توصیف کنند.

کیهان شناسان وقتی اطلاعات خود را بررسی می‌کنند، با اطمینان اظهار می‌دارند که " w" همچنان کمتر از منفی یک (-1) خواهد بود و این مسئله در آینده هم ادامه می‌یابد، براساس اظهارات نویسندگان این تحقیق انرژی تاریک آینده عجیبی را برای کیهان رقم می‌زند. تصویری که دانشمندان طراحی کرده‌اند، در حقیقت بسیار عجیب است.

کیهان شناسان اظهار می‌دارند که دافعه گرانشی انرژی تاریک تا زمانی که بر تمام نیروهای اجسام غلبه کند ادامه خواهد یافت، این غلبه موجب می‌شود که هر ساختاری در کیهان از یکدیگر گسسته شود.

کد خبر 178757

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار