دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ - ۰۷:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به آغاز عملیات استهلال با فعالیت 170 گروه تخصصی، امکان رؤیت ماه رمضان را در روز پنجشنبه 29 تیرماه رد کرد.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، علیرضا بوژمهرانی عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در مورد زمان آغاز عملیات استهلال ماه مبارک رمضان گفت: استهلال همیشه در غروب بیست و نهمین روز ماه قمری انجام می‌شود. پنجشنبه این هفته 29 شعبان است، اما شرایط قرارگیری ماه در آسمان و موقعیتش نسبت به خورشید، به گونه‌ای است که در ایران غروب ماه زودتر از غروب خورشید در پنجشنبه روی می‌دهد ضمن اینکه بقیه پارامترهای مداری ما به قدری ضعیف است که قبل از غروب خورشید هم هیچ شانسی برای رؤیت هلال چه با ابزار و چه با چشم غیرمسلح در روز پنجشنبه 29 تیرماه (29 شعبان) وجود ندارد. لذا به طور قطع و یقین جمعه 30 شعبان است و ماه مبارک رمضان از روز شنبه 31 تیرماه آغاز می‌شود.

وی افزود: اما از آنجا که برخی افراد به نیت استحباب در غروب پنجشنبه اقدام به استهلال می‌کنند و ممکن است به خطا اعلام رؤیت هلال کنند، گروه‌هایی از ستاد استهلال در سراسر کشور از قبل از غروب خورشید تلاش برای رؤیت هلال انجام می‌دهند و نتایج و گزارشات خود را به ستاد ارسال می‌کنند تا ثبت و ضبط شود که البته اطمینان داریم تمام این گزارشات منفی خواهد بود و هلال قابل رؤیت نیست و این کار را برای این انجام می‌دهیم که اگر کسی ادعایی مبنی بر رؤیت ماه داشت بتوانیم گزارش‌های دیگری دال بر عدم رؤیت هلال که توسط متخصصین انجام می‌گیرد را داشته باشیم.

بوژمهرانی در مورد تعداد گروه‌های استهلال در سراسر کشور گفت: در تمامی استان‌های کشور و در دفاتر شوراهای سیاستگذاری ائمه جمعه ستادهای استهلال تشکیل شده و زیر نظر ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه مشغول فعالیت هستند و بر اساس موقعیت و تعداد رصدگران در هر استان بین 3 تا 10 گروه وجود دارد که این گروه‌ها برای هلال شوال و رمضان و ذی‌الحجه بسیج بیشتری پیدا می‌کنند و فکر می‌کنم ان شاء الله برای رمضان و شوال حدود 170 گروه در سراسر کشور که آموزش‌های لازم و ابزارهای مناسب را در اختیار دارند برای رؤیت هلال اقدام کنند.

کد خبر 177614
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

وبگردی