گروه محیط‌زیست: شهروندان تهرانی نخستین روز خرید بدون نایلکس در پنج میدان میوه و تره بار و هفت فروشگاه شهروند را تجربه کردند.

روز بدونه نایلکس

رئیس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه روزانه 500تن کیسه پلاستیکی در کلانشهر تهران مصرف می‌شود گفت: کیسه‌های پلاستیکی علاوه بر اینکه برای تجزیه به 300تا 500سال زمان نیاز دارند آلودگی بصری و آلودگی‌های آب و خاک را نیز ایجاد می‌کنند ضمن آنکه آلودگی‌های ناشی از کیسه‌های پلاستیکی وظروف یکبار مصرف پلیمری باعث بروز انواع سرطان‌ها، جهش ژن در زنان باردار، استرس، و ‌بیماری‌های عصبی می‌شود.

حیدرزاده در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: ضروری است با اعمال قانون و سیاست‌های تشویقی و محدود‌کننده مصرف کیسه‌های پلاستیکی به حداقل ممکن کاهش یابد. به گفته وی باید با فرهنگسازی، کیسه پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف از چرخه خرید حذف و خرید با زنبیل و کیسه‌های پارچه‌ای که تا قبل از فرهنگ بسته بندی در ایران رایج بود جایگزین این ظروف زیانبار شود.

رئیس ستاد محیط‌زیست شهرداری تهران اعلام کرد: مقرر شده در یک بازه زمانی، به‌زودی در فروشگاه‌های شهروند و سازمان‌ میادین میوه و تره بار تهران کیسه‌های تجزیه‌پذیر در اختیار اپراتور قرار بگیرد و توزیع این کیسه‌ها توسط آنها ساماندهی شود.
به گفته وی، روزانه در شهر تهران 500تن کیسه پلاستیکی مصرف می‌شود و شهرداری تهران با توجه به این حجم بالای مصرف با تحمیل اعتباری، ‌کیسه‌های تجدیدپذیر را از دو سال گذشته وارد میادین میوه و تره بار کرده است و از اول تیرماه امسال هیچ‌گونه کیسه پلاستیکی- پلیمری در میادین توزیع نمی‌شود.

وی همچنین از ورود کیسه‌های کنفی و پارچه‌ای به میادین میوه‌و‌تره‌بار خبر داد و گفت: این کیسه‌ها دارای دوام بالایی بوده و قابلیت چندبار مصرف را دارند.رئیس ستاد محیط‌زیست شهرداری تهران با انتقاد از سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: این سازمان متولی اصلی محیط‌زیست محسوب می‌شود و همه سیاست‌ها باید برمبنای برنامه‌های آنها شکل بگیرد این درحالی است ‌که سازمان محیط‌زیست نه‌تنها حمایتی از این طرح نکرد که در جلسات هم مشارکت نداشت.

کد خبر 177162

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار