تابش نور خورشید در تابستان بیشتر از سایر فصل‌های سال است و به همین دلیل افراد بیشتر در معرض آسیب‌های چشمی قرار می‌گیرند.

در این زمینه با دکتر پرویز زرین‌بخش، جراح و متخصص چشم و رئیس مرکز تحقیقات لنز و اپتیک ایران گفت‌وگو کرده‌ایم.

  • با توجه به اینکه در تابستان شدت و زاویه تابش نور خورشید زیاد می‌شود برای محافظت از چشم‌ها چه کارهایی باید انجام داد؟

علاوه بر شدت و جهت تابش مسئله خشکی هوا هم یکی از مواردی است که باید به آن توجه داشت. در میانه روز که خورشید عمود می‌تابد و بازتابش آن از زمین کمتر است میزان آسیب وارده به چشم کاهش می‌یابد به‌ویژه اگر مستقیم به خورشید نگاه نکنیم. 9 تا 11صبح و 3 بعدازظهر به بعد در تابستان زاویه تابش دارای شیب بیشتری است و بنابراین بازتابش نور از زمین به چشم شدیدتر می‌شود. بنابراین نیاز به عینک‌های آفتابی بیشتر می‌شود. چرا که اشعه ماورای‌بنفش نور خورشید می‌تواند به اجزای چشم مانند قرنیه، عدسی و مرکز دید صدمه بزند.

  • آیا استفاده از هر نوع عینک آفتابی‌ای مفید است؟

مردمک چشم با استفاده از عینک‌های آفتابی باز می‌شود و در کسانی که از عینک‌های آفتابی غیراستاندارد استفاده می‌کنند که فاقد توانایی فیلتر اشعه ماورای بنفش است این گشودگی باعث می‌شود میزان بیشتری از اشعه یو.‌وی وارد چشم شود در نتیجه آسیب‌های بیشتری به چشم وارد می‌شود. بنابراین استفاده از این نوع عینک‌های آفتابی خطرناک است.

  • چه کسانی باید از عینک‌های آفتابی‌ای استفاده کنند؟

هم اشعه یو.‌وی و هم خشکی هوا باعث خشکی قرنیه چشم و در نتیجه باعث التهاب و قرمزی چشم می‌شود و افرادی که در معرض تابش یو.‌وی بیشتری هستند- مانند کسانی که اسکی یا شنا می‌کنند یا آفتاب می‌گیرند و کشاورزان- از عینک‌های آفتابی استفاده کنند که یو.وی را فیلتر می‌کند.

  • عوارض اشعه یو.وی برای انسان چیست؟

ایجاد ناخنک، تحریک و خشکی چشم که باعث سردرد می‌شود. کسانی که عمل جراحی لیزیک و آب‌مروارید کرده‌اند ازخشکی چشم بیشتر اذیت می‌شوند.

  • تابش آفتاب بیش از حد و شدید برای کودکان چه مضراتی دارد؟

در بعضی کشورها مانند استرالیا استفاده از عینک آفتابی در مهد‌کودک‌ها برای کودکان را اجباری کرده‌اند؛ باید کودکان هم استفاده کنند فقط باید توجه داشت که تابش یو.وی را فیلتر کند و به‌گونه‌ای نباشد که به اجزای صورت کودک مانند بینی که در حال رشد است آسیب وارد کند و باعث تغییر شکل آن شود.

  • و برای نوزادان چطور؟

باید چشمان نوزادان در معرض آفتاب را با دستمالی پوشاند یا از کلاه‌هایی که در جلوی خود فیلتر دارند استفاده کرد.

  • آیا در هنگام رانندگی هم باید از عینک دودی استفاده کرد؟

شیشه بیشتر ماشین‌ها اشعه یو.وی را فیلتر می‌کند. بنابراین در تابستان بهتر است شیشه ماشین بسته و از کولر جهت خنک کردن هوای داخل ماشین استفاده شود.

  • مهم‌ترین نکته در هنگام خرید عینک آفتابی چیست؟

در هنگام خرید عینک باید توجه داشت که میزان فیلتر اشعه یو.‌وی چقدر است. در ضمن در حال حاضر عینک‌های طبی هم می‌توانند دارای شیشه طبی- آفتابی باشند و هم شیشه‌ای که صرفا طبی باشد و همزمان یو.وی را فیلتر کند یعنی حتما لازم نیست که شیشه آفتابی باشد تا بتواند یو.وی را فیلتر کند.

کد خبر 174843

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار