همشهری آنلاین: استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر عزم جدی دولت برای احیای دریاچه ارومیه گفت: برای احیا و تامین آب مورد نیاز این دریاچه از تمام امکانات و ظرفیت‌های داخلی و داشته‌های علمی ایران و جهان استفاده می‌کنیم

دریاچه ارومیه

وحید جلال زاده، در جلسه کمیته سیاست گذاری کنفرانس بین المللی دریاچه ارومیه گفت: در کنفرانسی که به همین منظور برگزار می‌شود، باید از تمام ظرفیت‌ها و امکانات دستگاه‌های اجرایی برای برگزاری هر چه پربار این کنفرانس استفاده شود.

وی با تاکید بر جمع آوری پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های علمی جهان در بررسی مسائل دریاچه ارومیه اضافه کرد: برگزاری کنفرانس بین المللی دریاچه ارومیه فرصت مناسبی است تا تمام ظرفیت‌ها و راهکارها و توان علمی و اجرایی داخلی و خارجی برای احیای دریاچه ارومیه در یک جا جمع آوری شود.

استاندار آذربایجان غربی با عنوان اینکه دولت در اجرای طرح‌های عملی برای احیای دریاچه ارومیه اقدامات اساسی و قابل توجهی را انجام داده است اظهار کرد: در حاشیه این کنفرانس باید نمایشگاهی از فعالیت‌های دولت خدمتگزار برای حل مشکل دریاچه ارومیه دایر شود تا شرکت کنندگان با فعالیت‌های انجام شده توسط دولت، برای احیای دریاچه ارومیه بیش از پیش آشنا شوند.

جلال زاده، ضرورت پرهیز از بخشی نگری در برگزاری این کنفرانس علمی را یاد آور شد و گفت: دریاچه ارومیه متعلق به همه است، لذا دستگاه‌های اجرایی باید همکاری لازم را برای برگزاری هر چه بهتر این همایش بزرگ با یکدیگر داشته باشند.

وی، ظرفیت‌های علمی دانشگاه‌های کشور را در این زمینه بسیار بالا و قابل توجه دانست و افزود: دانشگاه‌های معتبر کشور از جمله دانشگاه تهران باید در برگزاری این کنفرانس مشارکت جدی داشته و مسئولین برگزاری نیز از اساتید و صاحب‌نظران در این عرصه برای ارائه نقطه نظرات خود دعوت به عمل بیاورند.

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: این کنفرانس جنبه تبلیغاتی ندارد، بلکه هدف از برگزاری آن پیگیری مسائل و مشکلات دریاچه ارومیه و به دست آوردن آخرین یافته‌های علمی و راهکارهای عملی برای احیای آن است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به اهمیت برگزاری این کنفرانس گفت: نزدیک به 60 استاد دانشگاه‌های داخل کشور و 10 استاد بین المللی برای حضور در این همایش دعوت شده‌اند.

حسن عباس نژاد افزود: برای برگزاری هر چه پربار و علمی این همایش تا کنون بیش از 20 جلسه با اساتید دانشگاه‌ها، کارشناسان و صاحبنظران برگزار شده و برگزاری جلسات هم اندیشی تا زمان برگزاری همچنان ادامه خواهد داشت.

حسن عباس نژاد، استفاده از مقالات بین المللی در رابطه با دریاچه ارومیه و بررسی مسائل مربوط به این دریاچه را از جمله اهداف اصلی برگزاری این کنفرانس اعلام کرد.

کنفرانس بین المللی دریاچه ارومیه به همت استانداری آذربایجان غربی و با همکاری اداره کل محیط زیست، شهرداری ارومیه و دانشگاه‌های آذربایجان غربی از 18 لغایت 20 شهریور ماه امسال در ارومیه برگزار می‌شود.

دریاچه ارومیه با پنج هزار کیلومتر مربع وسعت بزرگ‌ترین حوزه آبی فلات ایران است که در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی‌های ممتد، بهره برداری بی رویه از منابع آب‌های زیر زمینی، افزایش متوسط دما و تبخیر بیش از حد با مشکل کم آبی رو به رو شده است.

کد خبر 173934
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز