همشهری‌آنلاین: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از کاهش آب دریاچه ارومیه به کمتر از نصف مخزن این دریاچه در سال‌های اخیر خبر داد.

دریاچه ارومیه

به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، مهندس ارسلان هاشمی گفت: حجم آب موجود در مخزن دریاچه ارومیه از 32 میلیارد مترمکعب در سال‌های گذشته به 5/14 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر رسیده است.

به گفته وی، 67 درصد این وضعیت ناشی از تغییر اقلیمی و کاهش بارش ها و 27 درصد به دلیل توسعه اراضی کشاورزی است.

وی تصریح کرد: عوامل یادشده موجب شده است تا حجم مخزن دریاچه ارومیه از 32 میلیارد مترمکعب در سال‌های گذشته به 5/14 میلیارد مترمکعب در زمان حاضر کاهش یابد.

وی افزود: از زمان احداث سدهای استان آذربایجان شرقی در حوزه دریاچه ارومیه تنها 289 میلیون متر مکعب آب در مخازن این سدها جمع‌آوری می‌شود که در مقابل کاهش میلیاردی آب مخزن دریاچه ارومیه به دلیل شرایط اقلیمی رقم قابل توجهی محسوب نمی‌شود و نکته مهم این که از حجم فوق قبل از احداث سدها در حوزه بهره برداری می‌شد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با بیان اینکه بارورسازی ابرها موجب افزایش بارندگی پنج تا 20 درصدی در مناطق غیرساحلی می‌شود، ابراز امیدواری کرد: با انجام حمایت‌های لازم در خصوص تأمین اعتبار طرح مطالعه امکان سنجی و پروازهای آزمایشی، شاهد عملیاتی کردن بارورسازی ابرها در استان باشیم.

هاشمی سپس با بیان اینکه هم اکنون 132 تعاونی آب بران در استان آذربایجان شرقی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این تعاونی‌ها در زمینه تملک اراضی، مصرف بهینه آب، اجرای طرح‌های عمرانی و امور تصدیگری شرکت آب منطقه‌ای را یاری می‌کنند.

more  خداحافظی همیشگی فلامینگوها از دریاچه ارومیه

کد خبر 132968
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز