همشهری‌آنلاین: رویداد های مرتبط با روابط عمومی از جمله بیست وهفتم اردیبهشت ماه روز ارتباطات و روابط‌عمومی فرصتی است تا نقش و جایگاه این هنر فن را به عنوان هنرهشتم یادآورشویم ودست آوردهای تلاشگران خانواده بزرگ روابط‌عمومی را ارج نهیم.

امروزه نقش روابط‌عمومی درتصمیمات استراتژیک سازمان، نقشی موثرقلمداد می‌شود و جایگاه روابط‌عمومی به عنوان ابزار مدیریتی بر مبنای حرکت های علمی و حرفه ای از مشخصه های جدید روابط‌عمومی درعصر ارتباطات قلمداد می شود. روابط‌عمومی صاحب سبک، به عنوان اصلی ترین حلقه ارتباط بین مدیران، کارکنان وجامعه، مسوولیتی خطیر درفرآیند تصمیم گیری مدیران و شناخت افکارعمومی به عهده دارد .

روابط‌عمومی نوین، به مثابه آینه تمام نمای انتظارت و مطالبات برحق مردم، از سازمان ها و نهادهایی است که برای خدمت به آن ها، تکوین و سازمان یافته اند. روز ارتباطات و روابط‌عمومی فرصتی است مغتنم برای بازبینی هوشمندانه و منصفانه در راه های طی شده، فراز و نشیب های فراوان پیش رو و نیز ترسیم چشم اندازی روشن از آینده که می تواند درخور شان و منزلت جوامع امروز طراحی و تدبیر شود.

از زمانی که روابط‌عمومی به عنوان یکی از ارکان مدیریت وبخشی از نظام رسانه ای مطرح شده، اهمیت آن در مسوولیت ارتباطی سازمان ها، بنگاههای اقتصادی ونهاد های فرهنگی اجتماعی نمود تازه‌ای پیدا کرده است.

تفاهم اجتماعی از دیگر مفاهیم نوینی است که امروزه از عوامل تاثیر گذار درتوسعه جوامع انسانی محسوب می شود، و پدید آوردن آن به عنوان سرمایه ای ارزشمند تلقی می شود. در این میان روابط‌عمومی می تواند با زمینه سازی برای ایجاد تفاهم میان سازمان ها و مخاطبان نقش کلیدی خود را ایفاء نماید.

آنچه امروزه در حوزه روابط عمومی ها مطرح است، ارتقای آنها تا سطح وزارتخانه ها است.

آنچه که امسال را با گذشته متمایز می کند، ابلاغیه ای است که با امضای معاون اول رئیس جمهور صادر شده است.در این ابلاغیه پیشنهاد ارتقاء سطح روابط عمومی ها به هیئت وزیران داده شده است.

این ارتقاء که در حقیقت با اصلاح مصوبه قبلی دولت در مورد روابط عمومی، حاصل شده است و 4 پیام اصلی دارد:

  1. نام روابط عمومیها به «مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی» اصلاح شده است.
  2. جایگاه یا سطح سازمانی روابط عمومی های وزارتخانهها و معاونت های رئیس جمهور «مرکز» و جایگاه روابط عمومی استانداری ها به «اداره کل» ارتقاء یافته است.
  3. رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانهها و معاونت های رئیس جمهور با تایید رئیس شورای اطلاعرسانی دولت با حکم وزیر یا معاون ذیربط منصوب می‌شود.
  4. جایگاه مصوب امکان برخورداری روابط عمومی از ردیف بودجه مستقل را ممکن می‌سازد.
  5. فرصت پیش آمده را باید مغتنم شمرد و بن بست های فراروی روابط عمومی های دولتی را گشود. استفاده از مشاورین توانمند و آگاه و کارشناسان با تجربه برای این منظور ضروری است.

این مصوبه زمینه بازخوانی و بازسازی و بازیابی روابط عمومی را میتواند برای روابطعمومیهای دولتی به ارمغان آورد و توانمندی جدیدی را به روابط عمومی اعطاء نماید.

انجمن روابط عمومی ایران در این راستا به منظور ارائه نظرات کارشناسی برای سازمان دهی و تعیین وظایف اعلام آمادگی مس نماید و سرانجام روز ارتباطات و روابط‌عمومی را به دست اندر کاران پر تلاش دهکده جهانی روابط‌عمومی تبریک و تهنیت عرض نموده امید واریم این روز نقطه عطفی درتوسعه و تحول روابط‌عمومی باشد.

انجمن روابط‌عمومی ایران
بیست و ششم اردیبهشت ماه 1391

کد خبر 170915
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رسانه و روزنامه‌نگاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز