دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۵:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: براساس یافته‌های تحقیقات جدید و بر خلاف نظریه‌های خوش‌بینانه درباره جانوران کیسه‌دار، نقش این جانوران در افزایش گرمایش زمین ثابت شد

کانگورو

به گزارش خبرگزاری مهر، گاز متان یکی از گازهای گلخانه‌ای است که دست کم 20 برابر دی اکسید کربن ایجاد گرما می‌کند.

گاوها و سایر پستانداران نشخوار کننده نیز به دفع گاز متان از بدن خود مشهور هستند که البته آنها تنها نگرانی در رابطه با گرمایش زمین محسوب نمی‌شوند. حقیقت این است که دفع گاز متان از بدن آنها به این معنا است که این حیوانات از خوراک خود برای تولید انرژی به همان میزانی که کشاورزان انتظار دارند استفاده نمی‌کنند.

طی دهه‌های متمادی، دانشمندان به دنبال فراهم کردن زمینه برای این احتمال بودند که جانوران کیسه دار گاز متان تولید نمی‌کنند یا دست کم در تولید این گاز سهم اندکی دارند. اما در این میان برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده بودند که مردم به جای خوردن گوشت گاو از گوشت حیواناتی استفاده کنند که گاز متان دفع نمی‌کنند.

برخی دیگر از دانشمندان نیز یادآور شدند که آیا اجتماع باکتریایی در معده‌ کانگوروها می‌تواند راز پرورش گاوهای دوستدار سیاره زمین باشد یا خیر.

محققان باغ وحش کپنهاگ برای بررسی اینکه آیا جانوران کیسه دار می‌توانند به کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک کنند هشت کانگوروی متوسط گردن قرمز را در اتاق‌های بزرگ قرار دادند تا گاز حاصل از بدن آنها را اندازه گیری کنند.

براساس نتایج این تحقیقات درحالی که کیسه داران به اندازه گاوها متان تولید نمی‌کنند اما نمی‌توان سهم آنها را در تغییرات جوی نادیده گرفت.

گاز متان به خاطر توانایی جذب گرما، اثر گلخانه‌ای بیشتری نسبت به کربن دی‌اکسید دارد اما به این خاطر که مقدار آن کمتر از کربن دی‌اکسید است، کربن دی اکسید عامل اصلی اثر گلخانه‌ای تلقی می‌شود.

کد خبر 170434
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز