شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۵:۰۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: در بخش‌هایی از کشور استرالیا، در نتیجه عوامل مختلفی چون افزایش جمعیت انسان‌ها، کوآلاها در فهرست گونه‌های در معرض تهدید قرار گرفته‌اند

کوآلا

به گزارش خبرگزاری مهر، تونی بورک وزیر محیط زیست استرالیا اظهار داشت که کوآلاهای کوئینزلند در نیوساوت ولز و قلمرو پایتختی استرالیا به عنوان گونه‌های آسیب پذیر درنظر گرفته می‌شوند.

از بین رفتن محل سکونت آنها، گسترش شهرسازی، هجوم وسائل نقلیه به شهرها، حمله سگ‌ها و ابتلا به بیماری از عوامل کاهش تعداد کوآلاها است.

کوآلاها جانورانی گیاهخوار و کیسه ‌دار و بومی استرالیا هستند.

کوآلاها فقط در جنگل‌های اکالیپتوس استرالیا زندگی می‌کنند. آنها هر شب با دست‌های پر قدرتشان شاخه‌ها را می ‌گیرند و شاخه به شاخه برگ‌های سخت اکالیپتوس را می ‌خورند. میانگین وزن برگ‌های اکالیپتوس که می‌خورند 300 الی 400 گرم است.

کوآلا به علت خوردن برگ‌های اکالیپتوس همیشه بوی همین برگ را می‌‌دهد. آنها روزها بر روی شاخه‌‌های پهن اکالیپتوس می‌‌خوابند و بچه‌هایشان را هم آنجا به دنیا می ‌آورند.

به دنبال اعلام مقامات استرالیایی برای در خطر بودن کوالاها در مناطق ذکر شده، طرفداران محیط زیست اظهار داشتند که این اعلام باید به صورت ملی صورت بگیرد.

برخلاف تصورات عمومی، کوآلاها بومی استرالیا هستند و جز حیوانات کیسه دار بوده و خرس نیستند و به علت این که بیش از 20 ساعت در روز می‌خوابند به عنوان تنبل‌ترین حیوان شهرت دارند.

این جانور به دلیل اینکه خیلی کم آب می‌خورد کوآلا نام گرفته است چرا که کوآلا به زبان استرالیایی به معنای حیوانی است که آب نمی‌خورد.

درحال حاضر میزان کنونی جمعیت کوآلاها مشخص نیست اما برآوردهای صورت گرفته، از تعداد چند صد هزار تا 43 هزار کوآلا حکایت می‌کند.

تعداد کوآلاها در نیوساوت ولز و کوئینزلند از سال 1990 تاکنون کاهش 40 درصدی داشته است.

کوآلا

وزیر محیط زیست استرالیا اظهار داشت: این تصمیم برای قرار گیری نام کوآلا در فهرست گونه‌های در معرض تهدید به دنبال انجام تحقیقات علمی درباره تعداد آنها و کاهش آنها در این مناطق بوده است.

وی افزود: ما درباره گونه‌ای صحبت می‌کنیم که نه تنها حیوان نمادین استرالیا است بلکه در سراسر جهان شناخته شده است اما تعداد این گونه در 20 سال اخیر به شدت کاهش یافته و زمانی که دانشمندان درباره شواهد این مسئله به ما هشدار می‌دهند نمی‌توانیم به سادگی از کنار آن عبور کنیم.

براساس اظهارات بورک، هنوز هم در برخی نقاط استرالیا جمعیت‌های درحال افزایشی از کوآلا وجود دارد.

این درحالی است که دبورا تابارت از بنیاد غیرانتفاعی کوآلا در استرالیا اعتقا دارد که باید از تمام کوآلاهای کشور حمایت به عمل آورد، چرا که کوآلا یک نماد مهم برای گردشگری و نماد استرالیا تلقی می‌شود.

کد خبر 169052
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز