یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۷:۰۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه لیورپول از ابداع نخستین تکنیک تصویربرداری خبر دادند که آنها را در شناسایی و تحلیل بافت‌هایی که کار کنترل ماهیچه‌های قلب را برعهده دارند یاری می‌کند

قلب

به گزارش مهر، این گروه تحقیقاتی با استفاده از یک اسکنر CTمیکرو از قلب‌هایی که بافت آنها با استفاده از ید متمایز شده بود تصویربرداری کردند. این دانشمندان کشف کردند که این بافت‌های خاص که کار انتقال یک موج الکتریکی را برای شکل گیری هر کدام از ضربان قلب ارسال می‌کنند میزان ید کمتری نسبت به بافت‌های ماهیچه‌ای دریافت می‌کنند.

این تضاد رنگی شناسایی بافت‌هایی که فعالیت الکتریکی انجام می‌دهند را به صورت سه بعدی تسهیل می‌کند، امری که تا پیش از این تحقیق مشاهده آن بسیار دشوار بود.

جاناتان جارویس، نویسنده اصلی این تحقیق که در مجله "PLoS ONE" مناین تصاویر جزئی و تشریحی می‌تواند صحت و دقت مدل‌های آینده رایانه‌ای از قلب را بهبود بخشیده و به ما کمک کند که به چگونگی تشکیل ضربان قلب عادی و غیرعادی پی ببریم.

جارویس افزود: این تصاویر با کیفیت سه بعدی به محققان کمک می‌کند که مدل‌های کامپیوتری را بسازند که بتوانند به درک آنها از این که چرا ضربان قلب در نتیجه تغییرات دستگاه گردش خون آسیب پذیر می‌شود و یا پس از یک حمله قلبی صدمه می‌بیند کمک کنند.

وی به عنوان یک نمونه اظهار داشت: یکی از نگرانی‌های اصلی جراحان در جراحی قلب‌هایی دارای شکل غیرعادی مسئله پرهیز از صدمه با این بافت است که امواج الکترونیکی توزیع می‌کند. اگر آنها به تصاویر سه بعدی کارکرد این بافت در قلب‌های غیرعادی دسترسی داشتند می‌توانستند بفهمند که این بافت‌های انتقال دهنده پیش از جراحی چه حالتی داشتند.

این گروه تحقیقاتی برای انجام تحقیقات خود با دانشگاه منچستر و بیمارستان کودکان آلدر هی در لیورپور همکاری داشتند.

کد خبر 169386
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز