همشهری آنلاین: شیوه آزمایشی که با عنوان "کوچک کردن قلب" شناخته می‌شود، هفته آینده در بریتانیا برای اولین‌بار روی انسان انجام خواهد شد.

 

به گزارش تلویزیون بی‌بی‌سی، در این شیوه، قلب بیمارانی که دچار نارسایی قلبی هستند، با ارسال پیام‌هایی الکترونیکی از طریق اعصاب تحریک می‌شود و این امیدواری وجود دارد که با این کار، قلب بیمار، کوچک شود و امید به زندگی برای او افزایش پیدا کند.

شیوه آزمایشی "کوچک کردن قلب" پیش از این روی سگ‌ها و موش‌های آزمایشگاهی انجام شده که نتایج قابل توجهی در زنده نگه داشتن آنها پس از حمله قلبی (آزمایشگاهی) داشته است.

با این حال، بیماری که این شیوه در روزهای آینده در بیمارستانی در لیورپول روی او اعمال خواهد شد، اولین انسانی است که این روش بر روی او آزمایش می‌شود.

قلب وظیفه تلمبه کردن خون به سراسر بدن را به عهده دارد و زمانی که نمی‌تواند این کار را به درستی انجام دهد، افراد به سرعت دچار خستگی می‌شوند و به نفس نفس می‌افتند.

نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر در بریتانیا با نارسایی و مشکلات قلبی دست و پنجه نرم می‌کنند. این نارسایی می‌تواند بر اثر فشار خون بالا، آسیب دیدن بافت‌های قلب در اثر حمله قلبی یا یک مشکل ژنتیکی به وجود بیاید.

بزرگ و بزرگ‌تر

با بروز نارسایی قلبی، همزمان با تحلیل توان قلب برای تلمبه کردن خون، این عضو بدن با خون بیشتری پر می‌شود و به تدریج در طول زمان، بزرگ‌تر می‌شود. در چنین وضعیتی، هرچه ابعاد قلب بزرگ‌تر شود، وضعیت بیمار حادتر می‌شود.
با این حال، پژوهشگران امیدوارند که با استفاده از روش آزمایشی "کوچک کردن قلب"، این روند را معکوس کنند.

جراحان در بیمارستان قلب لیورپول و بیمارستان دانشگاه سلطنتی لیورپول، جراحی مربوط به روش "کوچک کردن قلب" را انجام خواهند داد. آن‌ها ابزاری شبیه دستگاه ضربان‌ساز قلب را به یکی از اعصاب بیمار وصل خواهند کرد. گفته می‌شود که تحریک الکتریکی این عصب، باید از قلب در برابر آثار تغییرات هورمون آدرنالین محافظت کند.

آدرنالین باعث می‌شود قلب با شدت و سرعت بیش‌تری خون را تلمبه کند. تلمبه سریع خون یکی از واکنش‌های بدن به نارسایی قلبی است و پزشکان می‌گویند که در طول زمان، این روند، به قلب آسیب بیشتری وارد می‌کند.

پژوهشگران امیدوارند که با "محافظت از قلب" در برابر آدرنالین، از بزرگ شدن آن جلوگیری شود و حتی قلب شروع به کوچک شدن کند.

دکتر جی رایت، یکی از متخصصان قلب و عروق در بیمارستان قلب لیورپول به بی‌بی‌سی گفت: "امیدواریم که این روش، قلب را کوچک کند، هرچند ممکن است این انقباض به اندازه طبیعی نباشد."

این آزمایش روی نزدیک به ۱۰۰ بیمار در ۳۰ بیمارستان در مناطق مختلف جهان انجام خواهد شد.

کارل جردن که قبلا پیراپزشک بود، اولین بیماری است که شیوه "کوچک کردن قلب" روی او آزمایش می‌شود. قلب او به دنبال چندین بار حمله قلبی، بزرگ‌تر از اندازه معمول شده است.

 

کد خبر 168600
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار