گروه اجتماعی ـ مینا شهنی: روز جهانی معلولان در برخی از تقویم‌ها و سررسید‌های کشور غایب است.

این روز که مصادف سوم دسامبر در تقویم میلادی است معادل 12 آذرماه همه ساله در تقویم‌های خورشیدی کشور به ثبت می‌رسید.در این روز معمولا نهادها و سازمان‌هایی که وظایفی در برابر جامعه معلولان کشور داشتند تلاش می‌کردند تا با برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط زندگی آنها توجه مردم را به این گروه جلب کنند.

امسال در اتفاقی نادر روز جهانی معلولان در بسیاری از تقویم‌ها و سررسید‌های منتشر شده وجود ندارد، 3 دسامبر امسال معادل 13 آذر ماه است اما نه در این روز و نه در 12 آذر از ثبت روز جهانی معلولان در کشور خبری نیست.علی همت محمودنژاد، رئیس جامعه معلولان ایران، در این‌باره گفت: حذف روز جهانی معلولان از تقویم‌ رسمی کشور فاجعه‌ای بزرگ به حساب می‌آید که امیدوارم دولت در این‌ باره واکنش لازم را نشان بدهد.

او با تاکید بر اینکه با پاک کردن صورت مسئله مشکلی حل نمی‌شود افزود: مشکلات معلولان را نمی‌توان نادیده گرفت به‌ویژه در شرایطی که دولت تلاش می‌کند تا قانون جامع حمایت از معلولان را به شیوه‌ای مناسب بازبینی کند انتظار می‌رود حساسیت لازم نسبت به یک روز جهانی در تقویم نیز از سوی دولت انجام شود.

محمودنژاد توضیح داد: از طرف جامعه معلولان اعتراض خود را در این‌باره به رئیس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرده‌ایم و در انتظار موضع‌گیری شفاف مسئولان در این زمینه هستیم و انتظار داریم که وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نیز نسبت به این مسئله واکنش نشان دهد.

او معتقد است: حذف روز جهانی معلولان از تقویم رسمی مغایر با کنوانسیون جهانی افراد دارای معلولیت است درحالی‌که این روز در تقویم کوچک‌ترین کشورهای جهان مثل واتیکان تا بزرگ‌ترین کشورها مثل هند و چین دارای جایگاه و منزلت خاصی است و روسای جمهور کشورها به مناسبت این روز به معلولان کشورشان تبریک گفته و با آنها اعلام همدردی می‌کنند و به آنها امید روزهای بهتر زندگی را می‌دهند ما شاهد پاک شدن این روز در تقویم‌هایمان هستیم.

رئیس جامعه معلولان گفت: نادیده گرفتن نیازهای 3 میلیون نفر با ویژگی‌های خاص و حذف روز جهانی آنان نمی‌تواند به حل مسئله معلولان در کشور کمک کند و بهتر است به جای پاک کردن صورت مسئله با درنظر گرفتن روش‌های علمی برای حل مشکلات معلولان چاره یابی کنند.

او با اشاره به اینکه این اتفاق ممکن است سهوا یا عمدا باشد توضیح داد: این اتفاق به هر حال رخ داده است حتی اگر سهوا هم رخ داده باشد طبیعی است که اعتراض جامعه معلولان را در پی داشته باشد ما دیدگاهمان را براساس اینکه روز جهانی حذف شده است بیان می‌کنیم و بهتر است این موضوع پیگیری شود تا دلیل اصلی این اتفاق ناخوشایند مشخص شود.
2 سال پیش نیز براساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی کشور روز 20 مهر که به نام روز اسکان معلولان و سالمندان در کشور جای داشت حذف شد و منصور واعظی، دبیر وقت شورای فرهنگ عمومی اعلام کرد که: روز اسکان معلولان و سالمندان (20 مهر) نیز به‌دلیل وجود 2 روز جهانی سالمندان (9 مهر) و روز جهانی معلولان (12 آذر) از متن تقویم سال1390حذف شد.

یک روز در جهان

روز سوم دسامبر در سال 1992 از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری شد و هدف از تعیین این روز ارتقای رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت‌های مختلف و افزایش آگاهی‌هایی بوده است که می‌بایست از مسئله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود.

این روز در واقع بهانه‌ای است تا مردم نسبت به جامعه‌ معلولان جهان توجه بیشتری نشان داده و اذهان عمومی برای حضور معلولان در سطوح مختلف اجتماع آمادگی کامل پیدا کند.در کشور ما هر سال روز جهانی معلولان با برگزاری مراسمی خاص و نیز برپایی نمایشگاه‌هایی از دستاوردهای معلولان در سراسر کشور اجرا می‌شود.شورای فرهنگ عمومی کشور وظیفه تعیین و تدوین روزهای خاص را همه ساله در تقویم کشور بر عهده دارد این شورا زیرنظر ریاست‌جمهوری فعالیت می‌کند و افزودن یا کاستن هر مناسبت در تقویم کشور را مشخص و ابلاغ می‌کند.

کد خبر 168974
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز