همشهری آنلاین: آیین نامه جدید شورای صنفی دانشجویان به گفته معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم به دانشگاه‌ها ابلاغ شد که براساس آن، شرایط عضویت دانشجویان مشروطی در شوراهای صنفی تغییر کرده است.

مجتبی بذرافشان در گفت وگو با مهر ضمن اشاره به جزئیات آیین نامه شورای صنفی - رفاهی دانشجویان به بیان تفاوتهای این آیین نامه با آیین نامه پیشین پرداخت و گفت: شفاف تر شدن وظایف و محدوده فعالیت شوراها همچنین افزایش دامنه فعالیتهای رفاهی از ویژگی آیین نامه جدید است که در این میان واژه " رفاه " به عنوان آیین نامه به این علت اضافه شد که در آیین نامه مذکور به مسائل رفاهی دانشجویان توجه بیشتری شده است.

وی از اعمال برخی تغییرات در ترکیب اعضای هیأت مرکزی نظارت بر شورای صنفی - رفاهی خبر داد و اعلام کرد که رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به عنوان نایب رئیس این هیأت منصوب شده است و افزایش دو معاون به سه معاون در ترکیب اعضای شورا از دیگر موارد تغییرات است که در این میان دو معاون دانشجویی و یک معاون فرهنگی در ترکیب اعضای هیأت مرکزی نظارت بر شورای صنفی - رفاهی وزارت علوم قرار گرفتند و دبیران شورای صنفی هم از 2 نفر به 5 نفر افزایش یافتند.

به گفته معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم به جز امور خدماتی و رفاهی به امور مذهبی هم با هماهنگی نهادهای متولی توجه شده و جز وظایف این شورا محسوب می شود.

بذرافشان در ادامه با اشاره به اینکه در آیین نامه پیشین، مجوز برخی فعالیتهای شورای صنفی دانشجویان باید از هیأت نظارت بر تشکلهای اسلامی دریافت می شد و این قید در آیین نامه جدید حذف شده گفت: از این پس دانشجویان برنامه خود را به شورای دانشجویی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ارائه می دهند و پس از تصویب در آن شورا، مجوز را دریافت می کنند و می توانند فعالیت داشته باشند.

این مقام مسئول در وزارت علوم در ادامه به شرایط عضویت دانشجویان در این شورا اشاره کرد و گفت: دانشجویان برای عضویت در شورای صنفی - رفاهی باید به جای معدل 12 دارای معدل 13 باشند، دانشجویان پیش از این تا 3 ترم مشروطی می توانستند در این شورا عضو شوند اما الان اگر بیشتر از یک ترم مشروطی داشته باشند امکان عضویت در شورا را ندارند.

وی خاطر نشان کرد: پیش از این دانشجویان به تعداد دانشکده ها و خوابگاهها شورای صنفی داشتند که این تعداد برای دانشجویان مشکل ایجاد می کرد اما هم اکنون این شورا انسجام بیشتری یافته است.

معاون امور دانشجویان داخل وزارت علوم درباره بودجه این شورا اظهار داشت: برنامه هایی که نیاز به هزینه دارد با تایید معاون دانشجویی و در چارچوب این آیین نامه از ردیف اعتبارات دانشجویی و رفاهی پرداخت می شود.

کد خبر 168784

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی