همشهری آنلاین: رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس مجلس حق لغو مصوبات دولت را در صورت تایید غیر قانونی بودن آنها در هیات تطبیق قوانین دارد پیشنهاد کرد اگر رئیس جمهور در این باره شکی دارد از شورای نگهبان بپرسد.

 غلامعلی حداد عادل درهمایش جوانان جبهه متحد اصولگرایان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اگر در زمان ریاست شما بر مجلس رئیس جمهور بخشنامه‌ای مبنی بر جلوگیری از نقض مصوبات دولت از سوی مجلس کرده بود چه راهکاری را مناسب می‌دانستید، گفت: مرجع تفسیر قانون اساسی شورای نگهبان است. مهمترین اظهارات حداد عادل را به نقل از مهر در زیر بخوانید:

  • اگر درباره اختیارات رئیس مجلس، بین رئیس جمهور و رئیس مجلس اختلاف نظری باشد این شورای نگهبان است که باید درباره آن اعلام نظر کند و آنچه که شورای نگهبان اعلام کند باید فصل الخطاب باشد.
  • آنجا که رئیس مجلس می‌تواند مصوبات دولت را متوقف کند وقتی است که بر طبق اصل 138 قانون اساسی هیات تطبیق مصوبات با قوانین نظر مشورتی‌اش را به رئیس مجلس دهد و رئیس مجلس طبق قانون اساسی اختیاراتی در این زمینه دارد.
  • اگر رئیس جمهور در این باره شکی دارد بهتر است از شورای نگهبان استفاده کند و نظر شورای نگهبان پایان بخش اختلافات خواهد بود.
  • درباره انتشار مطلبی از سوی یکی از سایت‌های خبری مبنی بر نقل قول از وی درباره توصیه رهبر انقلاب به وحدت جبهه پایداری و جبهه متحد؛‌من 2 مطلب گفته‌ام اول اینکه گفتم من درباره صحبت‌های رهبری با آیت الله مصباح اظهار نظری نکرده‌ام و بعد گفتم وقتی از آقای زاکانی موضوع را پرسیدم ایشان هم تکذیب کردند که از قول من درباره صحبت رهبری با آیت الله مصباح حرف زده باشد.
  • متاسفانه دیدم فقط حرف من درباره تکذیب سخنان آقای زاکانی را نقل کرده اند و تکذیب شخص آقای زاکانی را نقل نکرده‌اند و خبر را ناقص منتشر کرده‌اند.
  • آمادگی برای ریاست مجلس نهم؛ باید منتظر شویم مجلس نهم شکل بگیرد، تمایل نمایندگان تعیین کننده رئیس مجلس است. بنابراین قبل از تشکیل مجلس نهم اظهار نظر درباره ریاست آن یک اظهار نظر زودهنگام است.
کد خبر 168642
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها