یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۰۶:۲۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: جشنواره تجسمی «آیینه مطهر»، در آستانه بزرگداشت شهید مرتضی مطهری با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در مجموعه حوزه هنری آغاز به کار کرد.

جشنواره هنری

به گزارش ایسنا، در مراسمی که روز 9 اردیبهشت در تالار«مهر» حوزه هنری برپا شده بود، محمدرضا جعفری جلوه - مدیرعامل بنیاد علمی فرهنگی شهید علامه مرتضی مطهری - گفت: این انقلاب، نظام و بیداری عظیم اسلامی که امروز جهان را مسحور خود کرده است،‌ معلم بزرگی داشت که اگر اندیشه و فرهنگ او در هنر سیقل و بروز نمی‌کرد، ماندگار نمی‌شد.

او شهید مطهری را یک ادیب و هنرمند در کلام، بیان، سخنوری و اندیشه دانست و افزود: چه شایسته است که هنر در خدمت اندیشه‌های ایشان بیش از پیش بارور شود و به صیقل برسد.

در ادامه این مراسم، محسن سلیمانی ـ دبیر جشنوراه آیینه مطهرـ عنوان کرد: از آنجا که اندیشمندان و حکمای مسلمان ایرانی در تمامی اعصار اسلامی، تبین کننده فرهنگ و علوم بوده‌اند، تمامی شئونات اجتماعی و فرهنگی، زندگی آنها را دربرگرفته است.

او افزود: ایشان همواره این تفکر را با بیانی رمزگونه عجین کرده‌اند، چرا که سخن گفتن از معنا و باطن جز به طریق اشارات، امکان ندارد و در این راه هنرمندان مسلمان، با انس و الفت و همدلی با تفکر ایشان به همان زبان رمز و اشاره دست یافته، تفکر و مبانی حکما و علما را ازطریق آثار هنری، در جای‌جای زندگی خود، نمود داده‌اند و هنر ایشان بیانگر همان معرفت، در قالب تصویرشده است تا انسان‌ها را از ظاهری نمادین به حقیقی فراتر متذکر شوند.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود توضیح داد: هنرهای اسلامی مانند خوشنویسی، در قرابت و انسی که با علمای مسلمان داشته‌اند به کمال رسیده‌اند، تا آنجا که قالب‌ها در هنرهای اسلامی تا آن حد با معنا مناسبت پیدا کرده‌اند که دیگر نمی‌توان گفت، آیا معانی مقدس، اقتضای چنین قالب‌هایی را می‌نمایند، یا قالب خود بیانگر چنین معانی مقدس است.

دبیر جشنواره آیینه مطهر گفت: علما و حکمای بزرگ اسلامی، در همه اعصار هنرمندان را به درک حقایق عالم صورت، در ظرف معنای تجلی یافته فراخوانده‌اند و سیر کمال هنر را در شناخت هنرمند از زیبایی و حسن مکنون در اشیا دانسته‌اند.

سلیمانی با تاکید بر جایگاه ویژه شهید مرتضی مطهری افزود: معاونت فرهنگی بنیاد علمی فرهنگی شهید علامه مطهری، با همکاری سازمان‌های فرهنگی هنری، اولین جشنواره تجسمی آئینه مطهر را در دو بخش گرافیک و خوشنویسی با اهداف ترویج دیدگاه‌ها، اندیشه‌ها و آثار شهید مطهری و همچنین آشنایی و تعامل هنرمندان خلاق و فعال در عرصه هنرهای تجسمی با این شهید فرزانه، به منصه ظهور رسانید. به گفته او، شورای برنامه‌ریزی و هیات علمی جشنواره متشکل از عبدالصمد صمدی، مجتبی ملک‌زاده، ناصر نوروزی‌منش، اسفندیار ستار‌پور، محمد دارایی، محسن سلیمانی، احسان پارسا و داوود یاراحمدی پس از بررسی و تبین چگونگی برپایی جشنواره، فراخوان این برنامه را منتشر کردند و در نهایت 1350 اثر در رشته‌های خوشنویسی نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث و همچنین آثار گرافیکی، در دو بخش پوستر و طراحی جلد کتاب به دبیرخانه رسید که از این میان توسط داوران 93 اثر خوشنویسی و 34 اثر گرافیکی، برای نمایشگاه جشنواره انتخاب شد.

همچنین شش نفر در بخش طراحی گرافیک و 12 نفر در رشته خوشنویسی برگزیده و از 24 نفر تقدیر شدند.

او در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد تا در آینده با حمایت هرچه بیشتر، شاهد جشنواره‌های پربارتری در این زمینه باشیم.

همچنین رضا صفری - به نمایندگی از اعضای هیات داوران - بیانیه‌ داوران جشنواره آئینه مطهر را قرائت کرد.

او گفت: این جشنواره به شکلی نظام‌مند، در جهت احیا و ترویج اندیشه‌ها و جایگاه شهید مرتضی مطهری و گرامیداشت این استاد فرزانه، در قالب هنری برپا شده است و بی شک کدام تفکر و اندیشه بالاتر از اندیشه‌های زنده‌یاد مطهری است، که به گفته رهبر معظم مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی ماست.

صفری گفت: داوران جشنواره آئینه مطهر ضمن بررسی آثار راه یافته به بخش مسابقه و با توجه به تکنیک، عناصر تصویری و قدرت اجرایی آثار و با در نظر گرفتن موارد متعددی در رشته‌های خوشنویسی و گرافیک، نفرات برتر را انتخاب کردند.

به گفته این عضو هیات داوران، آثار رسیده به این جشنواره، از کیفیت و کمیت بالایی برخوردار بودند، اما برخی آثار با وجود توجه به مسائل تکنیکی، اما به دلیل عدم توجه به موضوع، از گردونه داوری حذف شدند.

در ادامه این مراسم علی لاریجانی - رئیس مجلس شورای اسلامی - سخنرانی کرد و سپس با حضور ایشان، محمدرضا جعفری جلوه، سردار‌ اثباتی، محسن مومنی شریف، رضا صفری و محسن سلیمانی جوایز برگزیدگان در رشته‌های مختلف اهدا شد.

در رشته خوشنویسی با گرایش نستعلیق، مصطفی عابدینی از آبیک قزوین، نیما الیکایی از نوشهر و محمد عباسی از مشهد مقدس به ترتیب جوایز سوم تا اول را از آن خود کردند.

در رشته خوشنویسی با گرایش ثلث نیز علی اصغر نظری حائل رتبه سوم، ناصر طاووسی رتبه دوم و مجید داستانی رتبه نخست را از شهر قم به خود اخصاص دادند.

هیات داوران در رشته خوشنویسی با گرایش شکسته نستعلیق، جوایز اول تا سوم را به ترتیب به سیدعلی فخاری، بهادر پگاه و میثم سلطانی از شهر قزوین اهدا کرد.

در رشته خوشنویسی با گرایش نسخ نیز سیدمحمد موسوی از مشهد رتبه سوم و ناصر طاووسی از قم رتبه دوم را از آن خود کردند.

هیات داوران در رشته طراحی پوستر به ترتیب محمد افشار از اصفهان، الهام السادات حسینی از اصفهان و مجید دهقانی از مشهد را حائز رتبه‌های اول تا سوم دانست.

در رشته طراحی جلد کتاب نیز محمد حسین چایچیان از اصفهان ، محیا سادات شاه‌صبایی از تهران و فرشاد عیسی پور از ایلام به ترتیب رتبه‌های سوم تا اول را کسب کردند.

همچنین در رشته خوشنویسی از سید حیدر موسوی، سید مرتضی جعفری، مصطفی رضایی، شهناز ملکی، علی مقارن عسگری، حمزه علی زمانی، احمد صباحی کیا، صابر صفایی، محمد حسن اکبری، لقمان صحرا نورد، مصطفی اسکوییان، الهام میرصلاحی، علی آقاحسینی، پیمان گل‌کار و راضیه فولادی سپهر تقدیر شد.

در رشته گرافیک نیز از علیرضا اسکندری، سید صادق حسینی، غلامرضا پیرهادی، احمد عزیز پور، زهرا حسن زاده، صالح اللهی، سعید ولی‌نژاد، سیدابراهیم فخر حسینی و نرگس حاتمی موحد، تقدیر به عمل آمد.

در بخش پایانی این مراسم، نمایشگاه خوشنویسی و گرافیک جشنواره آیینه مطهر با حضور رییس مجلس شورای اسلامی افتتاح شد.

 

کد خبر 168211

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها