مجموع نظرات: ۰
دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۵:۲۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: تصویر جدید منتشر شده ناسا که رسیدن فصل بهار را توسط ماهواره آکوا ثبت کرده، سرسبزی درختان زمینی را از فضا به خوبی نمایان کرده است

بهار را ازفضا نظاره کنید

به گزارش مهر، ماهواره آکوا این تصویر را از پیدمون، بین رشته کوه‌های آپالیشین و دشت‌های بلند در امتداد ساحل آتلانتیک در روز 7 آوریل با طیف سنج تصویری با تفکیک متوسط (MODIS) گرفته شده است.

براساس اعلام ناسا، رشته کوه‌های آپالیشین خود هنوز به رنگ قهوه‌ای مشاهده می‌شوند چرا که درختان در ارتفاعات بالاتر و سردتر هنوز زمان برای شکوفه زدن رویاندن برگ‌های سبز خود زمان دارند.

پیدایش برگ‌های بهاری ابزار مهمی برای تعیین تغییر زمان بهار در طول زمان است. شکوفه گل‌ها و دیگر نشانه‌های بهار چون کوچ پرندگان در دهه‌های اخیر همزمان با تغییرات جوی و افزایش دمای هوا در فصل بهار از نشانه‌های مهم بهار تلقی می‌شود.

مقیاس‌های ماهواره‌ای در کنار رصدهای زمینی از سرسبزی بهار می‌تواند دانشمندان را در مطالعه بهتر تبعات گرمایش زمین یاری کنند. تحقیقات انجام شده از سوی دکتر مارک شوارتز جغرافیدان دانشگاه ویسکوزین - میلواکی که این دو نوع مشاهده را با یکدیگر ترکیب کرده نشان می‌دهد که آغاز بهار در آمریکای شمالی از سال 1960 هر دهه 1.1 روز به جلو حرکت کرده است.

شوارتز اظهار داشت: سرسبزی بهار امسال براساس انتظار زودتر رخ داده است و این امر جای تعجب ندارد و علت آن گرمایی بود که در فصل تابستان در این کشور مشاهده شد و دمای تابستانی که این فصل بهار به همراه آورده است.

کد خبر 167501
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فضا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز