همشهری آنلاین: پیام‌های کوتاه در تلفن‌های همراه کاربرد بی بدیلی یافته است. اما چرا با استفاده از خط و زبان فارسی تنها می‌توان از 70 کاراکتر استفاده کرد و این تعداد با استفاده از قلم انگلیسی به 160 کاراکتر می رسد؟

sms مخفف short message system و سیستمی است که یک پیام را از یک مخاطب به مخاطب دیگر از طریق تلفن همراه منتقل می‌کند.

به گزارش ایرنا، سعید واقف زاده، کارشناس فناوری اطلاعات اظهار داشت: در ابتدا پیام‌های کوتاه فقط به زبان لاتین بود و در مرحله بعدی هر پیام کوتاه انگلیسی با استفاده از سیستم استاندارد کدگذاری شده کاراکترهای زبان‌های مختلف به زبان انگلیسی تبدیل شد.

وی افزود: با استفاده از این استاندارد تعداد کاراکترهای هر پیام کوتاه از 160 کاراکتر کمتر می‌شود، چرا که برای ساخت هر حرف غیر لاتین از سیستم یونی کد استفاده می‌کنند که 2 یا چند حرف انگلیسی نیاز است.

واقف زاده خاطرنشان کرد برای هر حرف فارسی به سه کاراکتر انگیسی نیاز است بنابراین طول کاراکترهای فارسی در هر پیام 70 عدد است.

وی گفت: تفاوت قلم فارسی و لاتین در این است که با ارسال یک پیام برای تلفن همراه مخاطب 160 حرف منتقل می‌شود و این در حالی است که با استفاده از قلم‌های فارسی و به دلیل استفاده از سیستم‌های یونی کد این تعداد حروف به 70 حرف تبدیل می‌شود.

کد خبر 165129

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار