همشهری آنلاین: در ادامه سخنان شرکت کنندگان در اجلاس سران کشورهای عربی در بغداد امیر کویت برخورداری از انرژی هسته‌ای را حق مسلم ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه العراقیه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل در سخنانی در اجلاس سران عرب گفت: بحران سوریه خطری برای منطقه است و از مخالفان سوری می‌خواهم که با کوفی عنان همکاری کنند.

وی با اشاره به شروع انقلاب‌های عربی افزود: مسیر دموکراسی دشوار است و در این راه می‌توان بر سازمان ملل متحد تکیه کرد.

بان کی مون همچنین گفت: تشکیل کشور مستقل فلسطین حق مسلم آنهاست همانگونه که اسرائیل هم حق همزیستی دارد!

در ادامه اکمل الدین احسان اوغلو دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفت: قدس موضوع اصلی امت اسلامی است و سازمان همکاری اسلامی تلاش‌های زیادی برای کمک به مردم غزه انجام داده است. سازمان همکاری اسلامی یهودی سازی و اقدامات اسرائیل را در اراضی اشغالی محکوم و از عضویت آن در یونسکو و عضویت در سازمان ملل حمایت می‌کنیم.

وی ضمن ابراز نگرانی از درگیری‌های مرزی میان سودان و سودان جنوبی خواستار توجه طرفین به توافقنامه فیمابین به ویژه توافق دوحه برای حفظ آرامش میان دو کشور شد.

اوغلو درباره تحولات سوریه گفت: اوضاع سوریه ما را رنجور ساخته است و از زمان شروع بحران سوریه ما تلاش مضاعفی را برای حل آن و توقف خونریزی ها انجام داده ایم.

وی ضمن تاکید بر حل مسالمت آمیز بحران سوریه از مقامات این کشور خواست که اجازه کمک رسانی را به داخل این کشور بدهد.

در ادامه شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت گفت: در ابتدا از جلال طالبانی رئیس جمهوری، نوری المالکی نخست وزیر و نیروهای امنیتی عراق که شرایط را برای برگزاری امن این اجلاس به عمل آوردند قدردانی می‌کنم.

وی با اشاره به اوضاع سوریه خواستار به کارگیری همه تلاش‌ها برای جلوگیری از ایجاد جنگ داخلی در این کشور شد و مردم سوریه را بازنده اساسی بی ثباتی دانست.

امیر کویت بیان کرد: طرح اتحادیه عرب در صورتی که اجرایی شود راهکار مناسبی برای خروج سوریه از بحران خواهد بود

وی با اشاره به اوضاع فلسطین گفت: اسرائیل به سیاست‌های خود علیه فلسطینی‌ها ادامه می‌دهد و ما از مجامع بین‌المللی می خواهیم که اقدام جدی برای توقف این اقدامات و هتک حرمت به مقدسات به عمل آورد.

امیر کویت گفت: ما از ایران می‌خواهیم که همکاری سازنده‌ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عمل آورد و در راستای حل پرونده هسته‌ای خود اهتمام ورزد اما برخورداری از انرژی هسته‌ای حق ایران و همه کشورهاست.

کد خبر 164323

برچسب‌ها