یکشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۳:۴۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک متخصص آسیب شناسی دهان و فک اظهار داشت: سرطان دهان ششمین سرطان شایع در مردان و دوازدهمین سرطان شایع در زنان است.

میوه‌های ترش

دکتر طباطبایی افزود: بنا‌بر بررسی که در یزد انجام شد بیش از نیمی از بدخیمی‌های سر و گردن مربوط به سرطان دهان بوده است. همچنین 90 درصد بدخیمی‌های دهان را سرطان دهان (SCC) تشکیل می‌دهد.

این متخصص آسیب شناسی دهان و فک خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعه انجام شده دراستان یزد از هر 100 هزار نفر جمعیت در سال یک مورد جدید به این بیماری مبتلا می‌شود.

وی با بیان این مطلب که این بیماری اغلب زبان، لب، کف دهان و مخاط گونه را درگیر می‌کند در خصوص علائم و نشانه‌های این بیماری عنوان کرد: این عارضه اغلب به شکل ضایعات برجسته و زخمی غالبا بدون درد، گاهی زخم فرو رفته و یا لکه‌های سفید یا قرمز رنگ و بدون درد ظاهر می‌شود.

وی یادآورشد: متاسفانه طی مدت 5 سال کمتر از 50 درصد بیماران زنده می‌مانند و این در حالی است که این بیماری با تشخیص زودرس درمان قطعی می شود.

وی گفت: روش تشخیص این بیماری از طریق نمونه برداری و بررسی میکروسکوپی صورت می گیرد.

وی در ادامه بر تشخیص سریع و زودهنگام و از همه مهمتر پشگیری از بروز این بیماری تاکید کرد.

دکتر طباطبایی در ادامه متذکر شد: درمان این بیماری با عمل جراحی و برداشتن کامل ضایعه صورت می‌گیرد و در صورت لزوم می‌توان از رادیوتراپی و شیمی درمانی بهره برد.

وی توصیه کرد: همه افراد به ویژه مردان مسن سیگاری مراقب دهان خود باشند و در صورت مشاهده هرگونه لکه سفید یا قرمز رنگ در دهان، هر نوع برآمدگی در دهان (مخصوصا اگر لبه‌های سفت داشته باشد) به پزشک مراجعه کنند.

وی همچنین توصیه کرد: این افراد در صورت مشاهده زخم‌هایی که با درمان بهبود نمی‌یابند سریعا به پزشک مراجعه کنند.

کد خبر 163282
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تغذیه و آشپزی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز