آرش نهاوندی: «علم به تمام بشریت تعلق دارد، فراتر از مرزهاست و زندگی هرکس را فارغ از نژاد، ملیت، یا نظام اعتقادی غنی‌تر می‌کند» ؛ این مقدمه بیانیه‌ای بود که طی آن انجمن فیزیک آمریکا ترور دانشمندان ایرانی را محکوم کرد.

ترور شهید احمدی‌روشن به‌عنوان آخرین عملیات تروریستی علیه دانشمندان ایرانی و برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت. دولت آمریکا برای اینکه خود را در جریان ترور اخیر بی‌گناه جلوه دهد آن را محکوم کرد. یکی از کاندیداهای حزب جمهوریخواه موسوم به ریک‌سناتروم اما از اقدام دولت آمریکا در محکومیت ترور شهید احمدی روشن انتقاد کرد و دست آخر نیز گزارش‌هایی در خبرگزاری‌ها و سایت‌ها منتشر شد مبنی بر دست‌داشتن منافقین و موساد در ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان.اخیرا نیز انجمن فیزیک آمریکا بیانیه‌ای انتشار داد و در آن با استناد به این موضوع که دنبال‌ کردن علم باید باز و جهانی بوده و دانشمندان در سراسر جهان باید از خشونت مصون بمانند، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران را محکوم کرد.

بیانیه انجمن فیزیک آمریکابا امضای رابرت ال بایر رئیس این انجمن منتشر شده و در بخشی از آن آمده است:
«علم به تمام بشریت تعلق دارد، فراتر از مرزهاست و زندگی هر کس را فارغ از نژاد، ملیت، یا نظام اعتقادی غنی‌تر می‌کند. تبادلات علمی نه تنها کار علم را به پیش می‌برند بلکه راه‌هایی برای همکاری‌ صلح‌آمیز و تفاهم بین دانشمندان باز می‌کنند». در بیانیه‌ انجمن فیزیک آمریکا (APS) در باره‌ سرشت‌ بین‌المللی‌ فیزیک و همکاری‌‌ بین‌المللی، گفته شده است:

« دنبال‌کردن ِعلم باید باز و جهانی باشد.علم می‌تواند وسیله‌‌ای باشد برای گسترش همکاری‌های جهانی و با این نگاه عمیقا باور داریم دانشمندان در سراسر جهان باید از خشونت مصون بمانند». از دیدگاه انجمن فیزیک آمریکا «موج کشتار اخیر دانشمندان و دانشمندان ایرانی بسیار آزاردهنده است و انجمن از اینکه ایالات متحده این نوع خشونت را محکوم کرده است استقبال می‌کند». انجمن فیزیک آمریکا «خشونت علیه دانشگران را هر کجا که باشند محکوم می‌کند و بار دیگر اعلام می‌کند که به همکاربودن فیزیکدان‌ها تعهد دارد و باور دارد با علم می‌توان صلح جهانی را تحکیم کرد».

کد خبر 160378
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز