معاون امور گمرکی گمرک گفت: خروج سکه از کشور در زمان حاضر به هیچ وجه مقدور نیست و در گذشته نیز این امکان تنها با مجوز بانک مرکزی میسر می شد.

فتح‌الله زاده

محمدرضا نادری درخصوص وضعیت خروج سکه از کشور افزود: سکه طلا جایگاهی برای خروج از کشور ندارد و خروج طلا و زیور آلات نیز برای مسافران خانم حداکثر تا میزان 150 گرم امکان‌پذیر است.

معاون امور گمرکی کشور درباره ورود و خروج ارز نیز گفت: بر اساس اختیارات ویژه نمایندگان ریاست جمهوری و تصمیمات اتخاذ شده، هم اکنون امکان خروج صرفا معادل 5 هزار دلار توسط هر مسافر وجود دارد و افراد می‌توانند بخشی از آن را از طریق سیستم بانکی انجام دهند.

نادری گفت: هر فرد در زمان ورود تنها می‌تواند 5 هزار دلار همراه خود وارد کشور کند و گمرک باید مازاد آن را به بانک‌ها تحویل دهد تا حساب ارزی در بانک افتتاح شود.

وی ادامه داد: اگر فرد خواستار انجام واردات باشد می‌تواند از حساب ارزی استفاده کند در غیر این صورت می‌تواند معادل ارز مذکور ریالی که توسط بانک مرکزی تعریف شده از بانک‌ها دریافت کند.

به گفته وی، بخشنامه مربوط در هفته گذشته صادر و به گمرکات مسافری ابلاغ شده است.

نادری در خصوص چگونگی شناسایی میزان ارز همراه مسافر گفت: از آنجایی که بازرسی بدنی در زمان خروج جزء اختیارات گمرک نیست این امر به دستگاه‌های امنیتی محول شده است.

معاون امورگمرک گمرک ایران اظهارداشت: در جلسه‌ای با وزیر کشور مقرر شد تا کنترل‌هایی در زمان خروج انجام شود ضمن آنکه در زمان ورود نیز به طور معمول ارز افراد در کیف و لباس قرارداده می‌شود که گمرک اختیاری برای بازرسی بدنی ندارد اما اگر کشف شود و فرد قبلا اظهار نکرده باشد به طور قطع قاچاق محسوب می‌شود.

وی درباره تجارت ارز به ایرنا گفت: این افراد نیز بیش از 5 هزار دلار و یا معادل آن نمی‌تواند به داخل کشور ارز وارد کنند و مازاد آن را باید در بانک‌های مستقر در مبادی ورودی قرار دهند.

وی اظهار داشت: بر همین اساس قاچاق چمدانی ارز از بین می‌رود.

نادری بابیان آنکه اظهار ارز مسافری درآمدی برای گمرک ندارد گفت: مگر آنکه کالای همراه مسافر جنبه تجاری داشته باشد و گمرک موظف است با حفظ جنبه تجاری فراتر از سقف 80 دلار حقوق ورودی دریافت کند که قطعا آن درآمد به خزانه واریز می‌شود.

کد خبر 159176
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز