مهم‌ترین بخش جشنواره‌ی تئاتر از نظر خیلی‌ها، بخش اجرای نمایش‌های صحنه‌ای است. اجرای این بخش از سی‌امین جشنواره‌ی تئاتر فجر هم از دیروز شروع شده و تالار وحدت، سالن‌های مجموعه‌ی تئاتر شهر، تماشاخانه‌ی سنگلج، تالار مولوی، تالار هنر، تماشاخانه‌ی ایرانشهر، تماشاخانه‌ی مهر حوزه‌ی هنری و تالار حافظ، میزبان این نمایش‌ها هستند.

هفنه‌نامه‌ی همشهری دوچرخه شماره‌ی 638

اگر تو هم امسال به جمع علاقه‌مندان به تئاتر پیوسته‌ای و قصد داری با دیدن نمایش‌های جشنواره این علاقه را دنبال کنی، خوب است که از قبل خودت را برای این کار آماده کنی.

شاید الان که داری این مطلب را می‌خوانی، نمایش دلخواهت را انتخاب کرده وحتی بلیتش را خریده باشی؛ این یعنی برداشتن اولین قدم‌ برای دیدن تئاتر. اما یک‌لحظه صبر کن! به‌نظرت هیچ نکته‌ای از قلم نیفتاده؟

تئاتر دیدن هم مثل خیلی از کارها آداب خاص خودش را دارد. اجرای تئاتر (به‌جز موارد استثنایی) تأخیر ندارد و سر وقت شروع می شود؛ پس حتماً باید وقتت را طوری تنظیم کنی که دیر نرسی و حداقل نیم ساعت قبل از شروع نمایش در سالن باشی. از آن‌جا که تئاتر یک هنر زنده است و ورود با تأخیر، تمرکز بازیگران و تماشاگران دیگر را به‌هم می‌زند، از ورود کسانی که دیر رسیده باشند جلوگیری می‌کنند و هیچ عذر و بهانه‌ای هم پذیرفتنی نیست!

خیلی از نمایش‌ها بعد از غروب شروع می‌شوند و وقتی تمام می‌شوند، دیگر شب شده. سعی کن بپرسی نمایشی که برای دیدن انتخاب کرده‌ای، چند دقیقه است و مواظب باش که دیرت نشود تا موجب نگرانی خانواده نشوی و اگر وسط هفته است، صبح روز بعد، خواب نمانی و دیر به مدرسه نرسی!

تماشای تئاتر به‌همراه دوستان یا افراد خانواده لذت بیش‌تری دارد؛ اما در طول اجرای نمایش،‌ باید کاملاً ساکت باشی و هیجانت را با بغل‌دستی‌ها، تقسیم نکنی! این‌طوری به همه‌ی تماشاگران بیش‌تر خوش می‌گذرد و حواس بازیگران هم پرت نمی‌شود.

اگر تلفن همراه دارید، حتماً موقع اجرای نمایش خاموشش کنید. امواج تلفن روی تجهیزات و دستگاه‌های صوتی نمایش تأثیر می‌گذارد و ممکن است در روند اجرای نمایش اختلال ایجاد کند. می‌توانید قبل از آغاز نمایش با خانواده هماهنگ کنید. بعد با خیال راحت، تلفن‌هایتان را خاموش کنید و به پشتی صندلی‌ها، تکیه بدهید تا نمایش شروع شود.

در تمام سالن های تئاتر، همراه‌بردن خوردنی و آشامیدنی ممنوع است؛ پس یا قبل از واردشدن به سالن ته‌بندی کن و یا برنامه‌ریزی کن که بعد از تمام‌شدن نمایش، دلی از عزا درآوری!

ورود کودکان زیر هفت سال -به‌جز برای دیدن نمایش‌های مخصوص کودکان- ممنوع است. پس اگر می‌خواهی خواهر یا برادر کوچک‌ترت را هم با خودت ببری، از قبل تحقیق کن که نمایش مناسب او هم باشد و یک‌وقت دماغ‌سوخته نشوی!

در فصل زمستان خیلی از سالن‌های تئاتر گرم هستند. سعی کن جوری لباس بپوشی که بتوانی قبل از شروع نمایش، متناسب با هوا و دمای سالن، لباست را سبک کنی تا هم در طول نمایش کلافه نشوی و هم یک‌وقت بعدش سرما نخوری که لذت دیدن تئاتر از دماغت دربیاید!

اجرای نمایش‌های خیابانی جشنواره هم از دیروز شروع شده و تا سه‌شنبه 18 بهمن ادامه دارد. این نمایش‌ها در محوطه‌ی مجموعه‌ی تئاتر شهر، باغ هنر و پارکینگ تالار وحدت اجرا می‌شوند. نمایش‌های خیابانی هم برای خودش خوبی‌هایی دارد؛ مثلاً این که زودتر شروع می‌شود؛ اولین اجراها ساعت51و03 دقیقه و آخرین اجراها 18و30 دقیقه. تازه این نمایش‌ها رایگان است و نیازی به تهیه‌ی بلیت نیست. برای دیدن تئاتر خیابانی یک‌ربع یا نیم‌ساعت زودتر در محل نمایش باش که بتوانی جای بهتری پیدا کنی و مجبور نشوی برای تماشای نمایش و بازیگران هی سرک بکشی! حتماً خودت می‌دانی که در سرمای بهمن، داشتن دستکش، کلاه و شال‌گردن کمک می‌کند سردت نشود تا با آرامش نمایش‌ها را ببینی و لذت ببری.

کد خبر 159085
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز