همشهری آنلاین: سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه اخراج بر هم زنندگان نظم جلسه علنی از اختیارات رئیس جلسه است، گفت که نماینده فریمان و نماینده دولت که در جلسه امروز با یکدیگر درگیر شده بودند، آشتی کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی در این زمینه گفت: هر از گاهی یکی از مسائل مهم کشور را به درخواست دستگاه مربوطه به منظور ارائه گزارش آن دستگاه و اخذ نقطه نظرات کمیسیون‌ها و مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسه غیر‌علنی مطرح می‌کنیم.

سخنگوی هیئت رئیسه اضافه کرد: این‌گونه جلسات به این دلیل غیر‌علنی و غیر‌رسمی است که در آن برای اداره جلسه نیازی به رعایت مثلا وقت برای ارائه گزارش وجود ندارد‌ لذا افراد و گزارش دهندگان می‌توانند بدون لحاظ زمان گزارش خود را ارائه کنند.

کوهکن تصریح کرد: جلسات غیر‌علنی و غیر‌رسمی مجلس به خاطر مسائل محرمانه نیست که ما بخواهیم در جلسه غیر‌علنی آن مسائل را مطرح کنیم، بلکه به خاطر این است که دست افراد باز باشد.

وی خاطرنشان کرد: در این جلسه وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی به همراه رئیس ستاد مبارز با قاچاق کالا و ارز و مسئولان دیگران به علاوه نمایندگانی از کمیسیون‌ها گزارشاتی ارائه کردند و خروجی جلسه این بود که اساسا قاچاق کالا به کشور به ملت و دولت آسیب می‌زند.

سخنگوی هیئت رئیسه همچنین خاطرنشان کرد: قاچاق کالا از این جهت به ملت آسیب می‌زند که ضمانت‌های لازم را نداشته و کالاهای قاچاق معمولا مرغوب نیستند و دولت هم از این جهت آسیب می‌ببیند که نمی‌تواند به حق و حقوق خود برسد.

وی در رابطه با اتفاقات و تنش امروز در مجلس نیز تاکید کرد: در مورد اتفاقاتی که واقع می‌شود، دید واقع بینانه این است که مجلس ما مجلسی آزاد است و افراد با صراحت در آن صحبت می‌کنند که به خاطر این به پرخاش هم می‌انجامد‌ اما روی دیگر سکه این است که ملت از دولتمردان و نمایندگان انتظار ندارند که چنین اتفاقاتی بیفتد.

وی افزود: امروز نیز مسئولی از دولت گزارشی را در رابطه با یک طرح ارائه کرد که پس از پایان صحبت‌های نماینده دولت، نماینده‌ای از مجلس به این صحبت‌ها اعلام اعتراض کرده و نسبت به آن عکس‌العمل نشان داد.

سخنگوی هیئت رئیسه همچنین گفت: پس از عکس‌العمل نماینده مجلس به آمار ارائه شده، نماینده دولت نیز به عکس‌العمل نماینده مجلس واکنش نشان داد البته اگر کسی حرفی بزند که طرف مقابل را عصبانی کند، او هم به همان میزان مقصر است.

کوهکن ادامه داد: نماینده دولت خطاب به نماینده مجلس گفته بود که آمار شما "کوچه بازاری" است که این جمله باعث عکس‌العمل نماینده مجلس شده بود.

"تا جایی که بحث بین دو نفر بود، رئیس جلسه درخواست کرد که آنها آرام باشند اما نماینده دولت کلمه‌ای توهین‌آمیز به مجلس گفت و لذا رئیس جلسه هم خواست که وی را برای خروج از جلسه هدایت کنند‌ در عین حال نمایندگانی از مجلس موضوع را دنبال کردند و نهایتا نمایندگان دولت و مجلس را آشتی داده و آنها با هم رو بوسی کردند".

سخنگوی هیئت رئیسه در ادامه گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار داشت: هیئت رئیسه بر اساس وظایف ذاتی این موضوع را پیگیری خواهد کرد تا درآینده از این نوع اتفاقات پیشگیری شود لذا احتمالا این مسئله در جلسه امروز بررسی خواهد شد.

کوهکن در پاسخ به سؤال خبرنگاری که از وی در رابطه با اخراج نماینده دولت توسط رئیس مجلس پرسیده بود نیز تأکید کرد: ما کلمه اخراج را در مورد نمایندگان هم داریم و این مصرح در قانون است و اگر نماینده‌ای نظم جلسه را به هم بزند، رئیس جلسه حق دارد که نماینده را اخراج کند لذا این از اختیارات رئیس جلسه است که بر هم زنندگان نظم مجلس چه نماینده مجلس باشد و چه نماینده دولت، از جلسه علنی اخراج کند.

لازم به ذکر است در جلسه علنی امروز مجلس درپی درگیری لفظی مرادی رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌هابا نماینده فریمان موضوع به درگیری فیزیکی نیز منجر شده و نماینده دولت به دلیل بکار بردن لفظ توهین آمیز علیه مجلس ا خراج می شود.

محسن کوهکن عضو هیات رئیسه مرادی را به خارج از صحن علنی هدایت می‌کند و در پی این اقدام، سایر نمایندگان دولت حاضر در جلسه نیز از صحن علنی خارج می‌شوند.

به گفته برخی نمایندگان، بعد از اخراج مرادی از صحن علنی، صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی و مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت که برای ارائه گزارشی در خصوص قاچاق و واردات کالا می‌خواستند وارد صحن مجلس شوند، ‌پشت درب صحن علنی می‌مانند و وارد صحن نمی‌شوند.
حسین نجابت نماینده تهران هم به همراه یکی دیگر از نمایندگان، فیلم درگیری رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها با نماینده فریمان را بازبینی می‌کنند و ‌به این نتیجه می‌رسند که مرادی در صحن علنی گفته است: "..."

به گفته برخی نمایندگان، حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان نماینده تهران پس از اخراج مرادی، وساطت می‌کند و سید‌حسین حسینی نماینده فریمان را برای آشتی دادن با بهروز مرادی به خارج از صحن علنی می‌برد.

پس از این اقدام حسینیان، خلیلیان و غضنفری به صحن علنی می‌آیند و جلسه علنی نیز ادامه پیدا می‌کند و پس از پایان جلسه علنی، جلسه غیر‌علنی با حضور این دو وزیر و برخی مسئولان دیگر در حوزه قاچاق و واردات کالا آغاز می‌شود.

کد خبر 155172

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار