همشهری آنلاین: نمایش "یک قصه خوب" ویژه کودکان به نویسندگی و کارگردانی سارا محمدیه طبیبی در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران در حال اجرا است.

نمایش

به گزارش همشهری آنلاین، این نمایش عروسکی، روایتی متفاوت از ایام محرم، نذری و مراسم عاشورا است که برای کودکان اجرا می‌شود.

امین اکبری نسب، حامد ظریفی، سارا محمدیه طبیبی عروسک گردان‌های نمایش "یک قصه خوب"هستند و ندا رشیدی تنها بازیگر این نمایش است.

سارا محمدیه طبیبی نویسنده و کارگردان این نمایش در مورد شکل‌گیری ایده اولیه نمایش"یک قصه خوب"می‌گوید: طرح این داستان در دوران دانشجویی من و در ایام محرم شکل گرفت. من همیشه دوست داشتم یک کار مذهبی برای کودکان بنویسم و خودم هم در آن بازی کنم.

وی افزود: به عقیده من کارهای مذهبی به خصوص در زمینه ایام محرم و مراسم سوگواری صرفا نباید پیچیده بیان شود.

این آثار باید به قدری برای کودکان روان و ساده باشد تا آنها بتوانند با این روزها ارتباط برقرار کنند. آثار هنری با تم مذهبی را باید برای کودکان قابل لمس کرد.

محمدیه با بیان اینکه من در خلق این نمایش روی غذای نذری به صورت المانی ساده برای کودکان تمرکز داشتم افزود: در قصه‌های ایام محرم معمولا داستان‌ها به شکلی خشن بیان می‌شوند و اکثرا جنگ و خون در قصه دیده می‌شود.

ما در ارائه این کار از ساده ترین نماد برای پرورش قصه استفاده کردیم.

وی ادامه داد: در داستان "یک قصه خوب" امامزاده‌ای را در کار می‌بینیم که به عنوان نمادی و مکانی مقدس برای دعا کردن در اثر گنجانده شده است.

مهم نیست که این امامزاده در کجا قرار دارد . مسئله مهم تر نفس کار است که به کودکان آموخته شود.

در ادامه داستان ما از جوجه به عنوان موجودی مظلوم و آرام بهره گرفتیم که این جوجه به حمایت نیاز دارد و بچه‌های کم سن و سال می‌توانند احساس حمایت از موجودی کوچکتر را در خود تقویت کنند.

محمدیه در مورد تکنیک به کار برده برای اجرای این نمایش می‌گوید: در این نمایش عروسک‌ها به شکل دستکشی هستند و هر کدام از عروسک‌ها از بچه‌ها سوالی می‌پرسند و با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.

شخصیت اصلی داستان پسر بچه‌ای است که در جاهایی از قصه از سن خارج می‌شود و با بچه‌ها ارتباطی نزدیک برقرار می‌سازد.

کارگردان نمایش "یک قصه خوب"در مورد وقوع داستان در یک ده و انتخاب چنین محلی را برای پیشبرد داستانش افزود: من دوست داشتم بچه‌ها را کمی از دنیای مدرن امروز دور کنم و به محیط جدیدی وارد نمایم به همین علت روستا را به عنوان محل وقوع داستان انتخاب کردم.

نمایش "یک قصه خوب" ویژه کودکان 5 تا 10 سال تا سوم دی‌ماه همه روزه راس ساعت 17 در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.

 

 

کد خبر 154407

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز