همشهری‌آنلاین: یونسکو، فلسطین را به عنوان صد و نود و پنجمین عضو خود پذیرفت. در عین حال، این حرکت تاریخی، بحث‌های زیادی را همراه داشته است.

Irina Bokova

با وجود مقاومت شدید آمریکا و رژیم صهیونیستی؛ فلسطینی‌ها به هدف خود رسیدند. اما برای آن، هزینۀ بالایی پرداختند.

طبق قوانین آمریکا، هر گونه کمک مالی به سازمان‌هایی که فلسطین را به رسمیت بشناسند، غیر قانونی است. به همین دلیل، واشنگتن بودجۀ سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو را قطع کرده و آن را با مشکلات مالی مهمی روبرو ساخته است.

یورونیوز با ایرینا بوکووا (Irina Bokova)، مدیر کل یونسکو، گفتگویی در مورد آیندۀ یونسکو دارد.

ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو می‌گوید یکی از پیامد های قریب الوقوع، حذف کمک‌های مالی آمریکا است، که بدون شک، ما را دچار مشکلاتی خواهد کرد. اما پیامدهای گسترده‌تری وجود دارد، که شاید بیشتر سیاسی هستند. در این رابطه، بعضی ما را مورد ستایش قرار می‌دهند و بعضی ما را متهم می‌کنند. اجازه دهید اضافه کنم، موضوع پذیرش فلسطین از 22 سال پیش در دستور کار این سازمان بوده است. این مسئلۀ جدیدی نیست، اما ظاهرا، 107 کشور عضو، این بار تصمیم گرفتند که به نفع آن رأی دهند.

متن گفتگو با ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو

  • پیامدهای مالی این رأی چه خواهد بود؟ کسری بودجۀ یونسکو چه مقدار است؟

خوب، در نظر داشته باشید که ایالات متحده آمریکا، 22 درصد بودجه سالیانه یونسکو را تأمین می کند و همینطور، بین 15 تا 20 میلیون دلار بودجۀ اضافی در اختیار یونسکو می‌گذارد که در مجموع با 72 میلیون دلاری که همان بودجۀ 22 درصدی را تشکیل می‌دهد، حدود 100 میلیون دلار است. به علاوه باید از حذف بودجۀ 2012 اسراییل نیز صحبت کنیم. بنابراین ما مبلغ بسیار قابل توجه‌ای را از دست می‌دهیم و باید در ذهن داشته باشیم که ایالات متحده، بودجۀ کمک‌های سال 2011 را تأمین نکرده است. من پیامی برای کنگرۀ و مردم آمریکا فرستاده‌ام و تقاضا کردم در این رابطه تجدید نظر شود. امیدوارم که این پیام شنیده شود و کنگره این قانون را تغییر دهد تا ما بتوانیم کمک‌های مالی را دریافت کنیم.

  • پس امید ضعیفی وجود دارد که در پایان، یونسکو کمک‌های مالی ایالات متحدۀ امریکا را دریافت کند؟

  من امیدوارم.

  • برخی از پروژه‌هایی که ممکن است در صورت کسری بودجه تحت تاثیر قرار بگیرند احتمالا می‌تواند سیستم قضایی و آب رسانی در عراق باشد. این برنامه‌ها در معرض خطر هستند. آیا در مورد برنامه‌های دیگری که در خطر هستند و شما در جریان هستید، می‌توانید صحبت کنید؟

اول از همه، این برنامه‌ها بسیار مهم هستند، پایان رساندن این پروژه‌ها در هر دو مورد عراق و افغانستان به خطر افتاده است. شما به راحتی تصور می کنید که با 22 درصد کاهش بودجه، خصوصا که سال آینده با کسری امسال جمع خواهد شد و به 30 درصد خواهد رسید، اتمام این پروژه‌ها به خطر می‌افتند. من می‌خواهم یک نکتۀ دیگری نیز ذکر کنم که در مورد کار کمیسیون میان دولتی اقیانوس شناسی است. آنها کار بسیار مهمی انجام می‌دهند. در واقع هماهنگی تمام سیستم‌های هشدار سونامی را به عهده دارند. در اوائل سال جاری، هنگامی که زمین لرزه و سونامی فوکوشیما در ژاپن رخ داد، در کمتر از پنج دقیقه هشدار صادر شد.

  • برای بعضی، رای دادن و به رسمیت شناختن فلسطین، به نوعی سوء استفاده از قدرت از سوی یونسکو، تلقی می‌شود. به نظر شما، با چنین تصمیم‌گیری سیاسی، این سازمان فراتر از وظایف خود پیش نرفته است؟

ببینید، برای من تصمیم در این رابطه، دشوار است. این تصمیم از طرف کشورهای عضو بود. در این لحظات خاص، آنچه باعث تاسف است، همین انتقاد است و این تمایل که به همه چیز از بُعد این تصمیم سیاسی نگاه می‌شود و از تمام فعالیت‌های مهم دیگری که انجام می‌دهیم، صرف نظر می‌کنند.

  • یونسکو برنامه‌ای را آغاز کرد بنام "کلیک و اهدای کمک" برای اینکه مردم بتوانند از طریق اینترنت به یونسکو کمک مالی کنند، ولی به نظر این برنامه مورد استقبال قرار نگرفته و پول زیادی جمع نشده است؟

در مورد این برنامه، من به هیچ وجه انتظار جمع آوری میلیون‌ها دلاری نداشتم. اما موضوع مهم اینست که شهروندان به آنچه یونسکو در حال انجام است، کمک و همراهی می‌کنند. باید بدانیم که تأمین کمک‌ها و بودجه از طرف هر یک از کشورهای عضو، یک تعهد است که باید به آن احترام گذاشته شود و من هنوز معتقدم که ایالات متحدۀ آمریکا به این منظور، قانون را تغییر خواهد داد.

  • از جمله مأموریت‌های مهم یونسکو، کمک به ریشه کن کردن فقر، آموزش و آزادی بیان است، در این راستا، چگونه این سازمان به امیدها و چالش های بهار عرب، واکنش نشان داده است؟

ما بسیار مشتاق بودیم که بهار عرب به ثمر برسد. چرا که ما بر این باور هستیم که آرمان‌های آنها برای کرامت بیشتر به حقوق بشر و زندگی بهتر کاملا مشروع است و از همان روزهای نخست، برخی از این کشورها را در مسیر آزادی، مردم سالاری و نظم جدید در مقطع سیاسی و اجتماعی همراهی کردیم.

پروژه اول ما، آموزش روزنامه نگاران تونس برای گزارش دادن انتخابات بود. چرا که آنها فاقد بعضی تجربه‌هایی هستند که برای ما بسیار ساده بنظر می‌رسد. چند سال پیش نیز در عراق، با حمایت ایالات متحده آمریکا برنامه‌ها و کتاب‌های درسی کودکان را تغییر دادیم و متن آنها را از تعصبات و خصومت‌های فرهنگی، مذهبی یا ضد غربی فارغ کردیم. من فکر می‌کنم، بسیار مهم است که ما همین کارها را در مورد لیبی نیز انجام دهیم. و البته موضوعات مهم حفاظت از میراث فرهنگی، جلوگیری از سرقت اموال تاریخی، صادرات غیر قانونی، قاچاق اشیاء باستانی از کشورهایی همچون لیبی، مصر و تونس، مسئولیت‌های عظیم دیگری است که ما بر عهده داریم.

  • یونسکو به تازگی سنت‌های فرهنگی جدیدی به "فهرست میراث فرهنگی معنوی" خود اضافه کرده است. چگونه می‌توان از چیزی که ناملموس است، محافظت کرد؟

این سوال بسیار جالبی است و اجازه دهید بگویم که اصل حفاظت از میراث معنوی، از قارۀ آفریقا آغاز شد. اما به تدریج، کشورهای جهان به ارزش حفظ این میراث پی بردند. اینها به امر جهانی شدن نیز ربط دارد. تلاش برای حفظ و احترام به سنت‌های محلی، حتی سنت های جوامع بسیار کوچک، به آنها اعتماد به نفس و غرور بسیاری می ‌بخشد

کد خبر 153890
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز