سه‌شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۰ - ۱۹:۲۰
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: یک جوان برنامه نویس کشف کرد نرم افزاری که بر روی تلفن‌های همراه هوشمند برپایه سیستم عامل آندروئید نصب شده است، می‌تواند کاربران را جاسوسی کند.

نرم افزار جاسوسی در آندروئید

به گزارش مهر، هر روز تلفنهای همراه هوشمند در جیب یا کیف میلیونها نفر در سراسر دنیا جابجا می‌شوند.

پس از موارد نرم افزارهای جاسوسی بر روی آی‌فن و ویندوز فن اکنون نوبت به آندروئید، سیستم عامل موبایل گوگل رسیده است که کاربران خود را ردیابی کند.

در روزهای اخیر یک برنامه نویس جوان آمریکایی به نام ترور اکهارت نرم افزاری را کشف کرد که مخفیانه فشار دست بر روی کلیدها، موقعیت جغرافیایی کاربر و متن پیامهای دریافت شده توسط میلیونها تلفن همراه برپایه سیستم عامل شرکت مانتین ویوو را ثبت می کند.

این نرم افزار جاسوسی متعلق به شرکت آمریکایی Carrier IQ است که بلافاصله پس از اعلام این خبر بر روی سایت رجیستر آن را تکذیب کرد.

به اعتقاد این شرکت، بسیاری از شرکتهای تلفنی و اپراتورهای موبایل برای تشخیص مشکلات فنی و عملکردهای تلفنهای همراه بدون اینکه حریم شخصی کاربران را نقض کنند از این نرم افزار استفاده می کنند.

به بیانی ساده، این نرم افزار سیستمی است که بر افت خط و یا کمبود آنتن نظارت می‌کند، اما این محقق جوان اهل کانکتیکات در رساله خود که در قالب یک ویدیوی 17 دقیقه‌ای منتشر کرده نشان داده است که این نرم افزار کاربران را جاسوسی می‌کند.

براساس گزارش وب نیوز، همچنین برخی از کارشناسان انفورماتیک کشف کردند که این نرم افزار نه تنها در دستگاههای آندروئید وجود دارد بلکه بر روی دستگاههای بلک بری و نوکیا نیز نصب شده است.

از ویژگی بارز این نرم‌افزار که آن را به طور بالقوه جاسوس معرفی می‌کند این است که حتی با تعویض سیستم عامل نیز از روی تلفن همراه حذف نمی‌شود.

باوجود این، اندرو کوارد، معاون رئیس بخش بازاریابی شرکت Carrier IQ در برنامه AllThingsDigita این خصوص توضیح داد: نرم افزار ما مقادیر بالایی از اطلاعات را از سیستم عامل دریافت می‌کند. اما این بدان معنی نیست که پس از دریافت این اطلاعات از آنها برای ردیابی کاربران استفاده کند و یا این اطلاعات را به اپراتورها ارسال کند. ما پیامهای کوتاه را نمی‌خوانیم اما زمانی که یک پیام کوتاه دریافت می‌شود شماره تلفن فرستنده را می‌بینیم اما آن را آرشیو نمی‌کنیم. اگر یک تماس تلفنی قطع شود اپراتور آرزو دارد از محل قطع تماس آگاه شود تا بتواند مشکل را حل کند. به همین دلیل ما محلی که تماس در آن قطع شده است را ثبت می‌کنیم.

کد خبر 153108
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز