مجموع نظرات: ۰
شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۰ - ۰۸:۳۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: تصاویر کاوشگر سرگردان و ناپدید شده فوبوس-گرانت روس‌ها در تاریخ 29 نوامبر در ارتفاع 273 کیلومتری از سطح زمین به ثبت رسیده است

کاوشگر روسها

این تصاویر توسط عکاس نجومی آماتوری به نام "رالف وندربرگ" و با استفاده از تلسکوپی 10 اینچی به ثبت رسیده است. تصاویر وی با قطعات مختلف کاوشگر سرگردان روس‌ها که زمانی قرار بود به قمر فوبوس مریخ سفر کند، همخوانی کامل دارد.

این عکاس هلندی می‌گوید فضاپیمای روس‌ها به اندازه‌ای درخشان بوده است که بدون تلسکوپ و با چشم‌های غیر مسلح نیز می‌شد آن را مشاهده کرد. اخترشناسان هنوز از اینکه برای نجات این فضاپیما که پس از قطع ارتباط با زمین در مدار گیر افتاده، راهی وجود داشته باشد تردید دارند. این کاوشگر حدود سه هفته است که در مدار زمین سرگردان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، تا کنون تنها ایستگاه زمینی در پرت استرالیا توانسته ارتباط نه چندان واضحی را با فوبوس گرانت برقرار کند. مقامات روسی نیز به تازگی اعلام کرده‌اند احتمال نجات این ماموریت بسیار ضعیف است، چنین کاری نیازمند برنامه ریزی مجدد کاوشگر و مشایعت آن به مسیر درست است.

تصاویر با قطعات مختلف این کاوشگر همخوانی دارند

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها پس از به دام افتادن فوبوس گرانت در مدار زمین، سقوط غیر قابل کنترل آن به زمین است. متخصصان می‌گویند کشش گرانشی طی ماههای آینده این کاوشگر را به سوی زمین کشیده و سرعت آن را کاهش داده و مدار آن را کوتاه‌تر خواهد کرد.

مقامات روسی اعلام کرده‌اند قطعاتی از این کاوشگر در ژانویه یا فوریه سال آینده به زمین سقوط خواهند کرد، با این همه تاریخ دقیق این سقوط غیر قابل پیش بینی است.

کد خبر 152837
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین خبر امروز

پر بیننده‌ترین اخبار سرویس

دیدگاه خوانندگان

وبگردی