همشهری آنلاین: وزیر اطلاعات با بیان این‌که انتخابات امسال با چالش‌های امنیتی مواجه خواهد بود، گفت: دشمن به طور جدی برای این انتخابات طراحی کرده است و ما نسبت به این مساله هشدار می‌دهیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در چهارمین همایش ملی بسیج و پدافند غیرعامل با تاکید بر لزوم ورود جدی بسیج در دستگاه‌های مختلف کشور برای مقابله با اقدامات جاسوسی دشمنان، افزود: دشمن امروز بر روی همه دستگاه‌های کشور ما حساس است و با استفاده‌ای که از فضای سایبری در دستگاه‌های مختلف داریم، دشمن طراحی‌هایی دارد که در همه مجموعه‌های کشور ما نفوذ کند.

به گزارش خبرگزاری فارس ، وی تاکید کرد: پدافند غیرعامل باید به یک مقوله عام و فراگیر در کشور تبدیل شود و بسیج در این مساله به طور جدی ورود پیدا کند. از صحبت‌های جاسوس‌هایی که دستگیر می‌کنیم، اینطور برمی‌آید که امروز دستگاهی نیست که دشمن به دنبال دستیابی به اطلاعات آن نباشد.

مصلحی در ادامه با بیان این‌که پدافند غیرعامل یک نیاز همیشگی برای کسب قدرت ملی است، اظهار کرد: دفاع غیرعامل مکمل دفاع عامل و یکی از صلح‌آمیزترین و مقبول‌ترین روش‌های دفاعی است که کاهش آسیب‌های مراکز حساس و حیاتی کشور را به دنبال دارد.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف بسیج و حاکمیت ملی خاطر نشان کرد: بیداری ملت‌های مسلمان و مستضعف جهان و جرات یافتن آنها برای مقابله با استکبار، جهانی کردن مبارزه با رژیم اشغالگر قدس، تلاش برای ایجاد وحدت اسلامی در جهان و تاثیرگذاری بر انقلاب‌های جهانی از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

وزیر اطلاعات در ادامه با اشاره به طراحی‌های دشمن در عرصه جنگ نرم به ویژه فضای سایبری و اینترنت، افزود: خوشبختانه امروز دستگاه‌های اطلاعاتی کشور از برتری بسیار خوبی در فضای سایبری و اینترنتی برخوردارند.

مصلحی با اشاره به مطرح شدن طرح چمدان اینترنتی از سوی باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا خاطر نشان کرد: چند ماه پیش از اعلام این مساله از سوی اوباما، دستگاه‌های اطلاعاتی کشور طراحی آنها را پیش‌بینی کرده بودند و راه مقابله با آن را نیز به دست آوردند.

وی ادامه داد: البته خود ما در برخی مواقع راه را برای آنها باز کردیم تا کمی پیش بروند و ما ببینیم که چه می‌کنند و بعد راه آنها را بستیم و هر چه آنها تلاش کردند، شکست خوردند و این مانور را رها کردند.

وزیر اطلاعات همچنین خاطرنشان کرد: البته سرمایه‌گذاری زیادی دراین زمینه انجام دادند و متاسفانه یکی از کشورها نیز دلارهای فراوانی را از جیب مسلمانان برای اهداف آمریکایی‌ها خرج می‌کند.

وزیر اطلاعات همچنین به افزایش فشارها علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: در دو ماه گذشته هشت سناریوی سنگین علیه جمهوری اسلامی طراحی شد تا این نظام را به خود مشغول کنند و بتوانند بر اوضاع منطقه مسلط شوند.

مصلحی تصریح کرد: حساب ملت‌ها را باید از حاکمیت‌ها جدا کنیم و یادمان باشد که در دوران دفاع مقدس همه دنیا در مقابل ما بود و البته توان دفاعی آن روز نیز با توان امروز ما قابل مقایسه نبود. امروز همه هستی استکبار در معرض خطر قرار گرفته و بدین ترتیب طبیعی است که از انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی عصبانی باشند.

وی با بیان این‌که در برابر تهدیدات دشمن، برخی افراد خیلی سریع خودشان را باختند، تاکید کرد: تحریم‌های سنگین وجود دارد، ولی باید ببینیم چقدر موفق بوده است. در همین تحریم‌ها بسیاری موفقیت‌ها را بدست آوردیم و امروز جمهوری اسلامی رهبری بیداری اسلامی را در دست دارد.

وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: بعد از دو همایش بیداری اسلامی و کنگره فلسطین در ایران تمام سرکردگان استکبار گفتند که این مساله تمام شد و ولی فقیه جمهوری اسلامی، ‌رهبری بیداری اسلامی را در دست گرفته است. امروز تمام کسانی که در همایش بیداری اسلامی در تهران شرکت کرده بودند، در کشورهای خود حرکت‌های عظیم فرهنگی انجام می‌دهند. حالا ما می‌گوییم به فرض محال هم که دشمن این حرکت‌ها را طراحی کرده باشد؛ آیا ما به عنوان جمهوری اسلامی نباید این حرکت‌ها را به نفع خودمان جهت‌ بدهیم؟

مصلحی ایجاد حکومت دینی و اتکا به مردم در حل مشکلات اساسی را از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی برشمرد و در ادامه با اشاره به نقش بسیج در پدافند غیرعامل و نیز نقش ولایت فقیه در رهبری جامعه اسلامی اظهار کرد: آینده‌نگری و حکمتی که به ولی فقیه داده می‌شود، یک عنایت الهی است به طوری که ایشان آینده‌های دور را می‌بیند، ولی ما تنها امروز و فردا را می‌بینیم.

وی همچنین به نقش بسیج در پدافند غیرعامل در حوزه فرهنگی اشاره کرد و گفت: ایجاد فضای پدافند غیرعامل و نهادینه کردن آن در بین مردم و نیز آموزش عمومی مردم و دستگاه‌های مختلف کشور به همراه فرهنگ‌سازی و ارتقای باور ملی در حوزه پدافند غیرعامل یک ضرورت برای امروز است؛ چرا که امروز دشمن برای همه‌ دستگاه‌های کشور ما طراحی کرده است.

وزیر اطلاعات با بیان این‌که ایجاد بصیرت و معرفت مهمترین رکن پدافند غیرعامل است، تصریح کرد: شناخت آسیب‌پذیری‌ها در محیط کار، دشمن‌شناسی، مدیریت بحران و بکار گرفتن ظرفیت بسیج در این حوزه از جمله اقدامات ضروری محسوب می‌شود و البته شناخت تهدیدها از اولویت‌دارترین موضوعات امروز در کشور است. بهترین راهبرد علمی و عملی برای تحقق امنیت و اقتدار ملی، بهره‌مندی از بسیج عمومی است.

مصلحی در ادامه به مقوله جنگ نرم اشاره کرد و با بیان این‌که جنگ نرم در غرب با رویکردی اقتصادی تبیین می‌شود، ولی مطابق تبیین مقام معظم رهبری، جنگ نرم ماهیتی فرهنگی دارد، گفت: سیاه‌نمایی شرایط، بزرگ‌نمایی و معضل نشان دادن برخی مشکلات، مخدوش کردن چهره نظام و دست‌کاری باورهای مردم از جمله اهداف جنگ نرم دشمن محسوب می‌شود و هدف نهایی جنگ نرم، مهار و فروپاشی نظام سیاسی است.

وی با اشاره به این که دشمن دو استراتژی حداقلی و حداکثری را در جنگ نرم دنبال می‌کند، اظهار کرد: دشمن در استراتژی حداقلی خود به دنبال تغییر رفتار نظام است و البته با رهبری مقام معظم رهبری در انتخابات ریاست جمهوری نهم یک دگرگونی جدی به وجود آمد و مجددا برنامه‌های دشمنان به هم ریخت و دستگاه‌های مدیریتی کشور دچار تحول شد، ولی دشمن به هیچ وجه از برنامه‌های خود در این زمینه دست بر نداشت.

وزیر اطلاعات اضافه کرد: استراتژی دوم دشمن، استراتژی حداکثری است و آنها با جنگ نرم و سخت به دنبال آن هستند. ماهیت جنگ نرم یعنی ایجاد تردید در دل‌ها و ذهن‌های مردم که قلوب و اذهان، اعمال را در راستای اهداف مورد نظر سوق می‌دهد. در جنگ نرم، دشمن در پی مدیریت حب و بغض از یک سو و مدیریت شک و یقین از سوی دیگر است.

مصلحی با تاکید بر این‌که هدف از جنگ نرم، فلج‌سازی راهبردی کشور است، تصریح کرد: امروز اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بلای جان دشمن شده است. دشمن این شبکه‌ها را برای برنامه‌ریزی علیه انقلاب اسلامی به راه انداخته بود ولی با شکست جدی مواجه شد و امروز در فضایی که در آمریکا ایجاد شده، فیس‌بوک و تویتر فیلتر شدند و سرعت اینترنت بسیار پایین است ؛چرا که آنها نمی‌دانند با جنبش وال‌استریت چکار کنند.

وی، ایجاد اختلاف و بدبینی، از بین بردن بنیان‌های معنوی و ارزشی، تخریب اعتماد به نفس و امید و تبدیل نقاط قوت به نقاط ضعف را از جمله طراحی‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه برخی خواص نه تنها به دنبال این نیستند که دشمن را دشمن معرفی کنند، بلکه به دنبال تبرئه دشمن هستند و من پیشنهاد می‌کنم که فرمایشات رهبری درباره صفات منفی برخی خواص را مطالعه کنیم. البته ما نباید از این بترسیم که برخی خواص مطرود یا ترسو شوند، چرا که خاصیت نظام ولایی، ریزش و رویش است.

وزیر اطلاعات بر لزوم همکاری بیشتر دستگاه‌های مختلف کشور به ویژه دستگاه اطلاعاتی با سازمان پدافند غیرعامل تاکید کرد و گفت: با طراحی‌هایی که در رابطه با مباحث پدافند غیرعامل انجام داده‌ایم ،امیدواریم با کمک یکدیگر بتوانیم اقدامات مناسبی را در برابر تحرکات دشمن انجام دهیم و کشور را در مقابل اهداف سوء دشمنان در یک موقعیت خوب دفاعی و البته تهاجمی قرار دهیم؛ چرا که تهاجم، بهترین پدافند در مقابل دشمن است.

وی با بیان این‌که انتخابات امسال با چالش‌های امنیتی مواجه است، اظهار کرد: دشمن به طور جدی برای این انتخابات طراحی کرده است و ما نسبت به این مساله هشدار می‌دهیم؛ البته این به معنی ترس نیست؛ چرا که بر تمام حرکت‌های دشمن اشراف کامل داریم و حوادث سال 88 برکات زیادی برای ما داشت.


مصلحی در پایان به موضوع بیداری اسلامی در منطقه اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی افراد مغرضانه یا ناآگاهانه حرکت بیداری اسلامی را طراحی دشمن قلمداد می‌کنند، ولی آنچه ما با اطلاعاتی که به دست آورده‌ایم می‌دانیم، این است که حتی خود آنها و دستگاه‌های اطلاعاتی غرب می‌گویند که ما پیش‌بینی این اتفاقات را نمی‌کردیم و این مساله نشان می‌دهد که آنها نتوانسته‌اند روحیه اسلام‌خواهی و دین‌خواهی ملت‌ها را بشناسند.

وی ادامه داد: امروز بیداری به معنی واقعی کلمه، وجهه و بعد اسلامی دارد، به طوری که می‌بینیم با وجود سرمایه‌گذاری فراوان آمریکای‌ها در مصر برای منحرف کردن جهت‌گیری انقلاب آنها، جمعیت بسیجی عرصه میدان تحریر طراحی‌های آنها را به هم می‌ریزد، بطوری که شهدای قیام جدید مصر را در حرکت اولیه‌ی آن کشور ندیدیم و شعارهای امروز علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

 

کد خبر 152442
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی