همشهری‌آنلاین: صدها هزار نفر از مردم پرتغال روز پنجشنبه در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت دست به اعتصاب عمومی زدند.

l Portugal

به گزارش یورو نیوز برگزارکنندگان این اعتصاب، می‌گویند این حرکت عمومی طی ساعات آینده با یکی از بزرگترین راهپیمایی‌های تاریخ  پرتغال تکمیل خواهد شد.

فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی، از مترو و اتوبوس گرفته تا قطارهای بین شهری و هواپیماها بشدت مختل شده و در بعضی موارد به حالت تعطیل درآمده است. در این اعتصاب همچنین برخی از کارمندان دولت و از جمله آموزگاران مدارس و کارکنان بیمارستان‌ها هم مشارکت فعالی داشته‌اند.

دبیرکل یکی از اتحادیه‌های کارگری درمورد سازماندهی این اعتصاب می گوید :"مشارکت مردم در این حرکت عمومی خیلی خوب بوده است... حتی عده‌ای از بخش خصوصی هم به ما پیوسته‌اند. مشارکت در اعتصابی که ضرورت زیادی دارد."

دولت جدید راست میانه پرتغال قصد دارد با کاستن از هزینه‌ها خود و محدود کردن خدمات اجتماعی و اعمال سیاست‌های ریاضتی بیشتر، راهی برای پرداخت بدهی‌های خود پیدا کند و از فراگیرتر شدن بحران اقتصادی جلوگیری کند.

یکی از شهروندانی که در این اعتصاب شرکت نکرده، می‌گوید :"کارگران البته این حقشان است که دست به اعتصاب بزنند ولی این کار مشکلات زیادی را هم برای آنها به همراه خواهد داشت... ولی خوب اینجوری که پیداست امروز عده کمی منتظر استفاده از حمل و نقل عمومی هستند."

تمام پروازهای بین‌المللی لیسبون و پورتو حداقل برای 24 ساعت لغو شده است و بسیاری از مسافران در سالن انتظار فرودگاه‌ها سرگردانند. شرکت هواپیمایی ملی پرتغال هم مجبور شد 121 پرواز از مجموع 140 پرواز برنامه ریزی شده روز پنجشنبه خود را لغو کند.

کد خبر 152088

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار