مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: همزمان با تشدید فضای ضد صهیونیستی در کشورهای عربی، مردم مسلمان اردن که قرار است امروز تظاهرات میلیونی برای قطع رابطه با اشغالگران برگزار کنند با تجمع در برابر سفارت آمریکا خواستار پایان دخالت‌ها و اخراج سفیر این کشور از امان شدند.

تظاهرات در اردن

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه الجزیره، صدها اردنی عصر روز گذشته 23 شهریور با برپایی تجمع در برابر سفارت آمریکا در امان از دخالت‌های کاخ سفید و سیاست‌های عبدالله دوم انتقاد کردند.

تجمع کنندگان، خیانت‌های جریان صهیونیستی- آمریکایی علیه اردن از طریق حل مسئله فلسطین به زیان اردن را محکوم کردند.

تجمع کنندگان پلاکاردهایی حمل می‌کردند که بر روی آن نوشته شده بود: اردن وطن جایگزین فلسطینی‌ها نیست، بازگشت به فلسطین حق آنهاست، مبارزه با طرح‌های آمریکا و صهیونیست‌ها واجب است و به زودی با خائنان به اردن تسویه حساب می‌کنیم.

تجمع کنندگان همچنین شعار می دادند: سفیر آمریکا اخراج باید گردد، پایگاه‌های آمریکا در اردن باید برچیده شود،ملت خواهان سقوط وادی العربیه(محلی که معاهده صلح اسرائیل و اردن درآن امضا شد) هستند.

تجمع کنندگان از عملکرد عبدالله دوم و ملکه رانیا اردن در اعزام نیرو به بحرین برای سرکوب مردم مسلمان این کشور انتقاد کردند و پرچم آمریکا و اسرائیل را در مقابل سفارت آمریکا به آتش کشیدند.

در همین حال علی الحباشنه از نظامیان بازنشسته اردنی یادداشتی را به ماموران امنیتی داد تا به دست سفیر آمریکا برسانند.

وی گفت: من خود به طور مستقیم آن را به سفیر نمی‌دهم، زیرا نمی خواهم با احدی در سفارت آمریکا ملاقات کنم.

الحباشنه افزود: ما به اینجا آمده‌ایم تا مراتب اعتراض خود به اقدام مغایر با اصول دیپلماتیک درباره تبدیل اردن به وطن آوارگان فلسطینی را به اطلاع آمریکایی‌ها برسانیم، زیرا حق بازگشت آوارگان حقی مسلم است که نباید نقض شود.

وی تصریح کرد: بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای عربی تابع سیاست‌های آمریکا هستند، این شرم آور است که آمریکا کشورهای عربی را درباره توسل به سازمان ملل متحد برای شناسایی کشور مستقل فلسطین تهدید کند و به آمریکا می‌گوییم که دخالت کافی است.

شایان ذکر است که اسناد ویکی لیکس فاش کرده بود که آمریکا به کمک سیا به دنبال اسکان آوارگان فلسطینی در اردن است.

کد خبر 145675
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار