دادن مکمل‌های حاوی ویتامینA به کودکان زیر 5سال در کشورهای در حال توسعه می‌تواند سالانه جان 600هزار کودک را نجات دهد.

vitamin A

به گزارش بی‌بی‌سی، کارشناسان انگلیسی و پاکستانی 200هزار کودک را مورد بررسی قرار داده و دریافتند میزان مرگ در بین آنها به کمک استفاده از ویتامین A تا میزان 24درصد کاهش می‌یابد. همچنین آنها می‌گویند که استفاده از این ویتامین می‌تواند موجب کاهش اسهال و جلوگیری از ابتلا به سرخک در کودکان شود. برای آنکه سیستم بینایی و ایمنی بدن به درستی کار کند بدن نیاز به ویتامین A دارد.

این ویتامین در مواد غذایی‌ای مانند پنیر، تخم‌مرغ، جگر و روغن ماهی یافت می‌شود. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده 190میلیون کودک زیر 5سال در سراسر دنیا دچار کمبود ویتامین A هستند. کپسول‌های ویتامین A سالانه 2بار و در 60‌کشور توزیع می‌شود. محققان می‌گویند که کمبود ویتامین A در بدن همچنین می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های تنفسی را افزایش دهد.

دکتر اوان مایو ویلسون از دانشگاه آکسفورد که جزو محققان این پروژه تحقیقاتی است می‌گوید: به تعدادی از کودکان مکمل‌های حاوی ویتامین A دادیم و پس از گذشت یک سال مشاهده کردیم که این کودکان کمتر به بیماری‌های گوناگون مبتلا شده و میزان مرگ‌ومیر در آنها نیز کمتر از سایر کودکان است. ویتامین A بسیار در سلامت کودکان مؤثر است و تولید و توزیع آن نیز برای دولت‌های گوناگون ارزان تمام می‌شود، پس لازم است تا به این امر به‌طور جدی توجه شود.

آزاده خطیبی

کد خبر 145118

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار