یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: بر اساس گزارش محققین موسسه‌ ملی مربوط به تحقیقات بهداشتی در تایوان، حرکت روزانه و متداول می‌تواند مرگ زودرس را به میزان ۱۴ درصد کاهش دهد.

نرمش

آنها نتایج تحقیق خود را در نشریه‌ علمی بریتانیا (The Lancet) منتشر کرده‌اند. برای انجام این تحقیق بیش از ۴۰۰ هزار تایوانی به مدت بیش از ۸ سال مورد بررسی قرار گرفتند.

به گزارش دویچه‌وله،‌ نویسندگان این گزارش علمی می‌گویند بر اساس این تحقیقات می‌توان در تایوان از هر شش مرگ یکی را به تاخیر انداخت. این نتایج دانشمندان را شگفت‌زده کرده‌اند. به گفته‌ آنان چنین نتایجی را می‌توان برای مثال تنها در یک برنامه‌ تحقیقی در رابطه با سیگار نکشیدن انتظار داشت.

مزایای ورزش برای سلامت روح و جسم تا به حال شناخته شده بودند، اما این که حتی حرکت بدنی کمتر از ۱۵۰ دقیقه در هفته نیز می‌تواند تاثیراتی بر میانگین سنی داشته باشد، تاکنون مشخص نبود.

وجود رابطه‌ علمی اما بدون مدرک

در مقایسه با افرادی که هیچ ورزشی نمی‌کنند، ۹۲ دقیقه حرکت در هفته، یا حدود یک ربع حرکت در روز، می‌تواند مرگ زودهنگام را به میزان ۱۴ درصد و مرگ ناشی از سرطان را به میزان ۱۰ درصد کاهش دهد. بر اساس محاسبه‌ دانشمندان، این امر منجر به افزایش عمر افراد بررسی شده به میزان سه سال می‌شود. هر یک ربع ساعت دیگر از ریسک مردن ۴ درصد و از ریسک مرگ ناشی از سرطان به میزان یک درصد می‌کاهد. البته این نتایج برای سنین مختلف، چه زن و چه مرد معتبر هستند.

این تحقیق اما نتایجی در این‌باره که آیا فعالیت ورزشی می‌تواند منجر به میانگین سنی بیشتری شود، ارائه نمی‌دهد. داده‌های تحقیق تنها این رابطه را نشان می‌دهند که انسان‌هایی که بیشتر حرکت می‌‌کنند، بیشتر عمر می‌کنند. اما دلایل دیگری نیز می‌توانند دراین زمینه موثر باشند.

تشویق ملت از طرف دولت‌ها و مراکز بهداری

محققین تایوانی در نشریه‌ علمی The Lancet می‌افزایند: "دانستن این امر که حتی ۱۵ دقیقه حرکت بدنی در روز قادر به کاهش ریسک مردن است، می‌تواند بسیاری را تشویق کند تا در روز پر مشغله‌شان کمی ورزش هم برنامه‌ریزی کنند». آنها تاکید می‌کنند که دولت‌ها و مراکز بهداری باید این خبر را پخش و مردم را متقاعد کنند که حتی کمترین میزان حرکت، می‌تواند مفید باشد.

 

کد خبر 143727
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار