همشهری آنلاین: وزیر امور اقتصادی و دارایی با تاکید بر ایجاد تحول در نظام تامین مالی و ضرورت کاهش هزینه‌ها گفت‌: مدیریت منابع و هزینه‌ها همچنان جدی گرفته شود تا نرخ های رشد پیش بینی شده در اقتصاد کشور تحقق یابد.

سید شمس الدین حسینی

به گزارش واحد مرکزی خبر، حسینی امروز در حاشیه همایش ابعاد و تحول روش‌های تامین مالی در کشور در جمع خبرنگاران افزود: همه مسیرهای تامین مالی در کشور نباید به بانک‌ها و نظام بانکی ختم شود چون در این صورت بانک‌ها دچار مشکلاتی خواهند شد.

وی برگزاری همایش‌های تخصصی تأمین مالی را مفید ارزیابی کرد و گفت: این بحث‌ها و چالش‌های کارشناسی در تدوین لوایح و طرح‌های اقتصادی و مالی موثر بوده است.

حسینی گفت: امروز نظام بودجه ریزی کشور معادل سند تخصیص منابع عمومی به طرح‌های عمرانی نیست بلکه در قانون بودجه امسال موارد مهمی برای تأمین مالی و سرمایه گذاری مطرح شده است و بسیاری از راهکارها و دغدغه هایی که در اینگونه گردهمایی‌ها مطرح می‌شود، مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: امروزه از منابع عمومی برای پشتیبانی از بخش خصوصی و کمک به تأمین مالی بخش‌های غیر دولتی و فاینانس طرح های عمرانی استفاده می‌شود.

وزیر اقتصاد ایجاد فرابورس را یکی از دستاوردهای همایش‌های مالی ذکر کرد و گفت: تمایل و رغبت بخش‌های غیر دولتی برای تأمین و تجهیز مالی خود در بازار سرمایه افزایش یافته است و به تدریج فشار بر بانک کاهش می‌یابد تا عادت دیرینه تکیه بر بانک‌ها در نظام تامین مالی کشور به تدریج تغییر کند.

وی از رسانه‌های گروهی به ویژه سازمان صدا و سیما خواست در این عرصه به طور جدی وارد شوند و کمک کنند تا مسیرهای تأمین مالی از بانک‌ها به سمت بورس ها تغییر کند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: فرآیند حذف چهار صفر از پول ملی تدریجی و با حوصله خواهد بود و شهروندان به هیچ وجه دغدغه نداشته باشند و تحت تأثیر اخبار گوناگون قرار نگیرند.

آقای حسینی در ادامه گفت: اصلاح واحد پولی کشور توجیه‌های مختلفی دارد و اسکناس‌های کنونی اثربخشی خود را از دست داده است هرچند مسئولان بازار پولی کشور هم با ارائه خدمات الکترونیکی مانند پول الکترونیکی و کارت پول به کاهش این مشکلات کمک کرده اند اما وجهه پول ملی هم باید مورد توجه باشد و در حالیکه حدود 10 هزار ریال معادل یک دلار ارزش گذاری می‌شود، وجهه خوبی نیست.

وزیر اقتصاد گفت: این موارد و دلایل باعث شد بعد از ماه‌ها کارشناسی و توصیه‌های کلی هیئت دولت حذف چهار صفر از پول ملی را تأیید کند و باید لایحه آن تنظیم و به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

وی افزود: اصلاح واحد پول ملی به معنی تغییر ماهوی نیست و ارزش دارایی مردم حتی اندکی هم کاهش نخواهد یافت و به قوت خود باقی خواهد بود، فقط ملاک سنجش دارایی‌ها فرق می‌کند.

آقای حسینی اطمینان داد: اصلاح واحد پول ملی و فرآیند حذف چهار صفر به تدریج و همراه با حفظ ارزش دارایی و ثروت مردم انجام خواهد شد، کاملاً تدریجی است و مردم فرصت کافی خواهند داشت پول‌های موجود را با پول‌های جدید جایگزین کنند.

وی افزود: البته نیاز است که قانونگذار این موضوع را تصویب کند و مانند اصلاح قیمت حامل‌های انرژی نیست که یک شبه انجام شود.

آقای حسینی گفت: هر زمان که پول جدید منتشر شود ، پول قدیم هم ارزش خود را خواهد داشت و در مبادلات استفاده خواهد شد و فرآیند جایگزینی با نهایت دقت صورت خواهد گرفت.

کد خبر 140749
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها